Ντιζόν - Κεραυνός 91-79: Λύγισε στην παράταση η ομάδα της Κύπρου

Ο Κεραυνός Στροβόλου πάλεψε στη Γαλλία κόντρα στη Ντιζόν, ωστόσο γνώρισε την ήττα στην παράταση με 91-79.

Η ομάδα της Κύπρου ξεκίνησε δυναμικά στο παρκέ καθώς περιόρισε τη Ντιζόν στους 8 πόντους στην πρώτη περίοδο και έφτασε στο +17 (8-25, 10').

Στη συνέχεια η Ντιζόν πέρασε στην αντεπίθεση, και με ένα επί μέρους 22-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο, μείωσε στους 4 πόντους πριν την ανάπαυλα (30-34, 20').

Ο Κεραυνός Στροβόλου διατήρησε το προβάδισμα που είχε αποκτήσει, έφτασε στο +14 (45-59), όμως λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» και πήραν τα ηνία.

Με το σκορ στο72-69, λίγο πριν τη λήξη, ο Ροζέλ ευστόχησε από τα 8 μέτρα και διαμόρφωσε το 72-72 της κανονικής περιόδου, αφού στη συνέχεια το σουτ του Χόλστον δεν βρήκε στόχο.

Στην παράταση, η Ντιζόν είχε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε γρήγορα στο +10 (83-73), με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν και να γνωρίζουν την ήττα με 91-79.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ζουλιέν με 26 πόντους (5/10 τρίποντα), 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Χόλστον με 24 πόντους (5/11 τρίποντα), 6 κλεψίματα, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Τζόνσον με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την πλευρά του Κεραυνού ο Ρόρι μέτρησε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ρόζελ πέτυχε 22 πόντους, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 30-34, 47-59, 72-72(κ.α), 91-79(παρ.)