Βαλένθια-Τενερίφη 89-95: ¨Διπλό" για τους "νησιώτες" που κοιτάζουν την κορυφή

Η Τενερίφη συνεχίζει ακάθεκτη στην ξέφρενη πορεία της στο φετινό Ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησε την Βαλένθια με 95-89 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-1 και την δεύτερη θέση, με τις "νυχτερίδες" να πέφτουν στο 4-6 και την 13η θέση.

Η Τενερίφη βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ, έχοντας προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16), ενώ ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-38).

Η Βαλένθια "συνήλθε" στην τρίτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 30-18, ανέτρεψε τον αγώνα και πέρασε μπροστά με οχτώ πόντους (68-60), όμως οι "νησιώτες¨με ένα δικό τους επί μέρους 35-21, ξαναπήραν το προβάδιασμα και νίκησαν εκτός έδρας τις "νυχτερίδες" με 95-89.

Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Πρέπελιτς και Σαν Εμετέριο με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Χουέρτας και Ντόρνεκαμπ με 22 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 16-22, 38-42, 68-60, 89-95