Μπάγερν-Χίμκι 80-77: Πήρε το θρίλερ και επέστεψε στις νίκες

Η Μπάγερν Μονάχου υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Χίμκι με 80-77, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 8-4, με την Ρωσική ομάδα να πέφτει στο 2-9.

H Μπάγερν Μονάχου ξέφυγε με ένα σερί οχτώ πόντων (5-0) στο 3', αλλά η Χίμκι κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα και με ένα επί μέρους σκορ 22-10, να βρεθεί εφτά πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά και έφτασαν το +15 (32-17) στο 13' , αλλά με ένα επί μέρους σκορ 26-8, η Μπάγερν Μονάχου ανέτρεψε το παιχνίδι και πέρασε μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Παρότι η Χίμκι ξαναπήρε το προβάδισμα (54-47) , η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-64).

Μετά από μια τέταρτη περίοδο "θρίλερ", με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, οι Βαυαροί κατάφεραν να νικήσουν, χάρη στις βολές του Βάιλερ-Μπαμπ με 80-77.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Ζίπσερ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Χίμκι διακρίθηκαν οι Σβεντ και Μονρό με 20 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 15-22, 43-40, 64-64, 80-77