Eurobasket U16, Ισπανία-Γαλλία 70-82: Πρωταθλητές Ευρώπης οι "μπλε"

Πρωταθλήτρια Ευρώπης U16 αναδείχθηκε η Γαλλία, επικρατώντας με 82-70 απέναντι στους Ισπανούς, στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στο Ηράκλειο Κρήτης.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

«Έπεσε η αυλαία» στο Ευρωμπάσκετ U16 2024 που με επιτυχία διοργανώθηκε από την 8η Αυγούστου στο Ηράκλειο της Κρήτης, με τους αγώνες της τελικής κατάταξης. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γαλλία, ενώ η Εθνική Ελλάδας κατετάγη με πολύ καλή πορεία 4η στην Ευρώπη.

Στον αγώνα για τις θέσεις 15-16 η Βουλγαρία νίκησε εύκολα με 82-63 την Κροατία παίζοντας με θέληση για τη νίκη «τυπικού χαρακτήρα», αφού και οι δυο ομάδες «υποβιβάζονται» στη Β’ Κατηγορία της διοργάνωσης. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν με 53-33 στο ημίχρονο και έφτασαν εύκολα στην επικράτηση. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Η Φινλανδία κέρδισε τη Σλοβενία στο ΚΓ Πανεπιστημίου Κρήτης με 79-82 για τις θέσεις 11-12 και ολοκλήρωσε τη διοργάνωση καταλαμβάνοντας την 11η θέση. Οι νικητές ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, και μάλιστα με μεγάλες διαφορές (30-53 στο ημίχρονο) και κράτησαν το θετικό αποτέλεσμα ως το τέλος, παρά τις προσπάθειες των Σλοβένων για ανατροπή. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Την 5η θέση στο φετινό Eurobasket U16 κατέλαβε η Ιταλία που επικράτησε με σχετική άνεση του Ισραήλ με 86-63. Οι «ατζούρι» ήταν μπροστά στο σκορ απ’ το ξεκίνημα (ημίχρονο 50-29) και δεν έχασαν το προβάδισμα παρά τις προσπάθειες των Ισραηλινών για να μειώσουν. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Η Πολωνία ακολούθησε τις Βουλγαρία και Κροατία στη Β’ Κατηγορία του θεσμού, καθώς ηττήθηκε από τη Γεωργία με 57-75 στον αγώνα για τις θέσεις 13-14. Οι νικητές κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση εις βάρος που διαμορφώθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (20-18), να προηγηθούν με 32-35 στο ημίχρονο και εν τέλει να εδραιώσουν την ανωτερότητά τους στο β’ μέρος, με πρωταγωνιστή τον Κατιασβίλι που είχε 28 πόντους και 13 ριμπάουντ. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Την ένατη θέση στη διοργάνωση κατέλαβε η Λιθουανία, που κέρδισε εύκολα τη Γερμανία με 87-64 στο ΚΓ Πανεπιστημίου Κρήτης. Οι νικητές προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 50-28 και δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση ούτε στο β’ ημίχρονο. Ξεχώρισε ο Ζιμπούντα με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Η Σερβία κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο του Eurobasket U16 2024, αφού στον τελικό της 3ης θέσης επικράτησε της Ελλάδας με 65-74. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 32-39 στο ημίχρονο και παρά τις προσπάθειες της Ελληνικής ομάδας κράτησαν τη νίκη ως το τέλος. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Την έβδομη θέση στο τουρνουά κατέκτησε η Λετονία που επικράτησε της Τουρκίας με 77-98 στο ΚΓ Πανεπιστημίου Κρήτης. Οι νικητές είχαν από νωρίς την υπεροχή (ημίχρονο 39-55) και τη διατήρησαν χωρίς μεγάλη πίεση από τους Τούρκους, με τους οποίους δεν έπαιξε και πάλι ο Ομέρ Κουτλουάι. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γαλλία, η οποία στον «μεγάλο» τελικό, επικράτησε της Ισπανίας με 70-82, έχοντας από το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα στο σκορ (13-24). Οι «τρικολόρ» ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 36-45 και με κορυφαίους τους Ουιντό (20π., 11ριμπ.), Τόβο-Νανσί (16π., 6 ασίστ) ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ξεχώρισε ο Ζουρίτα για έναν ακόμη αγώνα για τους Ισπανούς, με 21 πόντους. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.