Ισπανία - Ελλάδα 96-97: Ασταμάτητοι Αμπόσι, Σαμοντούροβ και νίκη στην παράταση για τους Έφηβους

Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική Εφήβων τις υποχρεώσεις της στο διεθνές τουρνουά του Λογρόνιο, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να επικρατεί της οικοδέσποινας Ισπανίας με 97-96 στην παράταση.

Η Ελλάδα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, όντας μπροστά με 19 πόντους στο 12’ (14-33) και με 22 πόντους στο 25’ (46-68). Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε την τελευταία περίοδο στο +15 (59-74), όμως οι Ισπανοί άρχισαν να… ροκανίζουν την διαφορά. Μείωσαν σε 77-84 στα μισά του τέταρτου δεκαλπε΄του, ισοφάρισαν σε 85-85 στο 38’45’’ και πέρασαν μπροστά με 88-85, 50’’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Χιτικούδης, όμως, είχε τον τελευταίο λόγο στο ματς και αρχικά με μία βολή (88-86) και εν συνεχεία με καλάθι στα 14’’, ισοφάρισε σε 88-88, στέλνοντας το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Εκεί η Ελλάδα πέρασε και πάλι μπροστά με 95-94, με τον Σαμοντούροβ με 2/2 βολές να γράφει το 94-97 στα 10’’, με το τελικό 96-97 να δίνει την νίκη στην Εθνική μας ομάδα.

Εξαιρετικοί οι Αμπόσι και Σαμοντούροβ με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να έχει και οκτώ ριμπάουντ, ενώ ο Αβδάλας είχε 14 πόντους και έξι ασίστ.

Επόμενος αντίπαλος η Λιθουανία, το απόγευμα του Σαββάτου (15/7, 19:00).

Δεκάλεπτα: 14-30, 37-56, 59-74, 88-88 (κ.α.), 96-97

Ελλάδα (Ζιάγκος): Μαραγκουδάκης 3, Καλλιοντζής 4, Καμπερίδης 10 (2), Βασιλείου, Πατρίκης, Χιτικούδης 5, Σπρίντζιος 3 (1), Σαμοντούροβ 22 (2), Αβδάλας 14 (1τρ. 6 α.),  Λιοτόπουλος 10 (1), Αμπόσι 23 (1τρ., 8ρ.), Κομνιανίδης 3 (1)