Γερμανία – Ελλάδα 78-70: Αποκλεισμός από τα ημιτελικά του Eurobasket U18 για την Εθνική Εφήβων

Ο τραυματισμός του Καμπερίδη μόλις από το 3’, που  μας άφησε χωρίς ψηλούς και τα πολλά γαλανόλευκα λάθη… χάλασαν το μυαλό των παικτών του Βαγγέλη Ζιάγκου, με την Ελλάδα να γνωρίζει την ήττα από την Γερμανία με 78-70 και παράλληλα τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18.

Ο προημιτελικός με την Γερμανία ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την Ελλάδα, καθώς ο Ζιάγκος είδε, μετά τον Καλλιοντζή, που τραυματίστηκε στον αγώνα με την Φινλανδία, να χάνει και το δεύτερο σέντερ του, τον Αλέξη Καμπερίδη, που γύρισε το πόδι του, πριν καν συμπληρωθούν 3’ αγώνα. Παρά το (ακόμα ένα) σοκ, όμως, η Ελλάδα έδειξε χαρακτήρα και με όπλο το μακρινό σουτ, προηγήθηκε με 15-12 στο 8’, συνεχόμενα λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως, έδωσαν το δικαίωμα στην Γερμανία να προηγηθεί με 18-15, προτού ο Σπρίντζιος διαμορφώσει στο φινάλε το 18-17 της πρώτης περιόδου. Το γκολ – φάουλ του Αβδάλα για το 18-21 έβαλε και πάλι την Εθνική μας ομάδα μπροστά στο σκορ, ενώ το τρίποντο του Σπρίντζιου έστειλε την Ελλάδα στο +6 (18-24). Ένα επιμέρους 9-4 έφερε και πάλι τους Γερμανούς στον πόντο (27-28), το τρίποντο του Άντερσον ισοφάρισε στους 30 πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την «νασιονάλμαντσαφτ» μπροστά με 38-34.

Τα λάθη συνεχίστηκαν και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, δίνοντας το δικαίωμα στην Γερμανία να προηγηθεί με  διψήφιο προβάδισμα (44-34). Οι πρώτο Ελληνικοί πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθαν με βολές του Σαμοντούροβ για το 44-36, μετά από σχεδόν 3’, όμως το γκολ – φάουλ του Χαρτσένκοβ διατήρησε τους Γερμανούς στο +10 (54-44). Σπρίντζιος και Λιοτόπουλος… ροκάνισαν την διαφορά στους  έξι πόντους (58-52), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Ακόμα ένα σετ βολών, δια χειρός Σαμοντούροβ, έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (58-54), όμως οι Γερμανοί συνέχισαν να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα, μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο με +7 (67-60). Το τρίποντο του Σαμοντούροβ για το 69-62 κράτησε ζωντανή την Ελλάδα, όμως ένα…. Ορειβατικό τρίποντο του Καχίλ για το 72-63, έστειλε και πάλι τους Γερμανούς στα όρια του +10. Η Ελλάδα έκανε την ύστατη αντεπίθεση, προσπαθώντας να γυρίσει ένα ματς που έμοιαζε χαμένο, όμως το τρίποντο του Λιοτόπουλου στα 56’’ με το σκορ στο 76-70 βρήκε σίδερο, ο Άντερσον με βολές έγραψε το 78-70 και η Γερμανία, με το τελικό  78-70 πήρε το εισιτήριο για την τετράδα, με την Ελλάδα, πλέον, να συνεχίζει στα παιχνίδια κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Ο Αβδάλας με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ελλάδας, με τον Σαμοντούροβ να έχει 16 και τους Λιοτόπουλο και Σπρίντζιο από 13 και 10 αντίστοιχα.

Για την Γερμανία, Κβαρντσέκοβ και Άντερσον… σκότωσαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με 27 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χοροζόβ (Βουλγαρία), Γκιόργκι (Ρουμανία), Μάνουελ Ροντρίγκεθ (Ισπανία)

Δεκάλεπτα: 18-17, 38-34, 58-52, 78-70

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 6, Αβδάλας 17 (1), Κομνιανίδης, Λιοτόπουλος 13 (2), Σαμοντούροβ 16 (2), Χιτικούδης, Καμπερίδης, Μαραγκουδάκης 4, Παρασκευόπουλος, Σπρίντζιος 10 (1), Βασιλαντωνάκης 4