Eurobasket U18, Ιταλία – Ελλάδα 70-68: Ήττα σε… νεκρό χρόνο και 10η θέση για την Εθνική Εφήβων

Ένα φόλοου του Ντέιμ Σαρ σε… νεκρό χρόνο, ήταν αυτό που χάρισε στην Ιταλία την νίκη με 70-68 απέναντι στην Ελλάδα, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ολοκληρώνει στην 10η θέση τις υποχρεώσεις του στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων. Η Ελλάδα επέστρεψε από το εις βάρος τος 64-57 του 34’, χάρη σε ένα 11-0 πέρασε μπροστά με 68-64, όμως ένα τετράποντο (!) του Ντέιμ Σαρ στα 11’’ και το φόλλου του ίδιου στο 0’’, μετά από κλέψιμο των Ιταλών στα 4’’, γύρισε τούμπα το παιχνίδι, εις βάρος της Εθνικής μας ομάδας.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε στην εκπνοή από την Ιταλία με 70-68 στον αγώνα για την 9η θέση της τελικής κατάταξης του Ευρωμπάσκετ U18.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν φτωχό επιθετικά. Συνολικά μπήκαν 16 πόντοι και το σκορ 8-8. Η εικόνα του παιχνιδιού βελτιώθηκε στην πορεία, η ελληνική ομάδα πήρε το προβάδισμα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Πρέκα (10-14, 11’30’’), ο Αλεξάκης έδωσε διψήφια τιμή στην διαφορά (22-32, 17’) και ο Λιοτόπουλος οδήγησε στο +12 (22-34, 18’).

Η Ιταλία μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα 11-0 για να φτάσει στο 42-38 (23’14’’), η Ελλάδα πλησίασε (54-50, 29’10’’), ο Σπαρτάλης ισοφάρισε (64-64, 37’50’’) και ο Κομνιανίδης έδωσε το προβάδισμα (64-66). Ο Αλεξάκης οδήγησε στο +4 με 16’’ για τη λήξη, αλλά ο Σαρ με τρίποντο και φάουλ έγραψε το 68-68 και με φόλοου στην λήξη του χρόνου το 70-68 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Τόρες Σάντσεθ (Ισπανία)< Τβάουρι (Γεωργία), Μεζαρός (Ουγγαρία)

Δεκάλεπτα: 8-8, 31-38, 56-50, 70-68

Ελλάδα (Ιωσηφίδης): Βλάσσης 3 (1), Πρέκας 4 (1), Ροζακέας 3 (1), Σπαρτάλης 13, Αμπόσι, Αβδάλας 5 (1), Κομνιανίδης 7, Πατρίκης 4, Αλεξάκης 6 (1), Λιοτόπουλος 9 (1), Χαντζής, Παγώνης 14 (1)

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Λίγο μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Ιωσηφίδης δήλωσε: “Δώσαμε χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά στον τελευταίο αγώνα του Ευρωμπάσκετ. Δυστυχώς κάποια λάθη στο τέλος μας στοίχησαν το παιχνίδι με τη λήξη του”.