Μπαρτσελόνα-Βαλένθια 90-100: «Άλωσαν» το Παλάου Μπλαουγκράνα οι «νυχτερίδες»

Η Βαλένθια παίζοντας αποτελεσματικό μπάσκετ, πέτυχε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 100-90, με τις «νυχτερίδες» να ανεβάζουν το ρεκόρ τους στο 5-6, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 9-3.

Η Βαλένθια πάτησε το γκάζι στην πρώτη περίοδο και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-22). Η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε σωστά το σκορ, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (51-51).

Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες και στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-70), με τις «νυχτερίδες» να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να παίρνουν το διπλό μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα,  νικώντας την Μπαρτσελόνα με 100-90.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Καλάθης με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Ντούμπλιεβιτς με 25 και 24 πόντους.

Περίοδοι: 22-32, 51-51, 70-70, 90-100