Πορτογαλία-Ελλάδα 63-70: Αγχώθηκε...αλλά πήρε την νίκη η Εθνική Εφήβων

Η Εθνική Ελλάδας άντεξε την πίεση της Εθνικής Πορτογαλίας στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την νίκη με 70-63 στην τρίτη αγωνιστική του European Challenger U18.

Η Ελλάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με 16 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-10). Παρά την πίεση των Πορτογάλων στο δεύτερο δεκάλεπτο, η γαλανόλευκη "έχτισε" μια διψήφια διαφορά πόντων, την οποία διατήρησε και για αυτό προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-30).

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την επίσημη αγαπημένη να διαχειρίζεται ιδανικά την κατάσταση και να έχει προβάδισμα με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-45). Αν και η Πορτογαλία μείωσε με ένα επί μέρους σκορ 18-9, η Ελλάδα κράτησε το προβάδισμα και νίκησε με 70-63, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 2-1, με τους Ίβηρες να πέφτουν στο 0-3.

Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Οικονομόπουλος και Μπαζίνας με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Πορτογαλίας διακρίθηκαν οι Αλμέιδα και Γκέντες με 17 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-26, 30-44, 45-61, 63-70