Ελλάδα – Ισραήλ 70-81: Δεύτερη ήττα για την Εθνική Εφήβων

H Eθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα από το Ισραήλ (70-81), στην 4η αγωνιστική του European Challenger στο Τελ Αβίβ.

Το Ισραήλ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και πήρε τα ηνία του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο (13-23, 10'). Η Ελλάδα ανέβασε στροφές στη συνέχεια και κατάφερε να βρεθεί σε θέση οδηγού πριν την ανάπαυλα (39-37, 20'). Οι Ισραηλινοί πέρασαν στην αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο σκορ (50-55, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι αντίπαλοι του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στη νίκη με 81-79.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Εθνική Ελλάδας βρίσκεται στο 2-2, ενώ την Κυριακή (8/8, 17:00) αντιμετωπίζει τη Γαλλία.

Δεκάλεπτα: 13-23, 39-37, 50-55, 70-81

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Δήμου 2, Γιαννόπουλος 3, Οικονομίδης 6, Οικονομόπουλος 9, Ρούμογλου 11, Μπαζίντας 11, Ευσταθιάδης 8, Ευσταθίου, Φύτρος 2, Μερμίγκης 10, Τσολάκης, Ζούγρης 8