U18 Ελλάδα 63- U18 Γερμανία 55: Άντεξε και στα... δύσκολα και νίκησε

Σε ένα παιχνίδι διαφορετικό από το χθεσινό με το Ισραήλ, η Εθνική Εφήβων ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα, αλλά και την αντεπίθεση της Γερμανίας και επικράτησε 63-55, στο πλαίσιο της δεύτερης μέρας του τουρνουά U18 στο "Σοφία Μπεφόν" στο Παλαιό Φάληρο. Η αυλαία του τουρνουά πέφτει αύριο (23/7) με τους αγώνες Ισραήλ - Γερμανία (17.45) και Ελλάδα - Ιταλία (20.30).

Τα πρώτα λεπτά δεν ήταν και τα ιδανικά για την ελληνική ομάδα. Χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχη οι Γερμανοί πίεσαν, έτρεξαν, έκαναν τα μισά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο κα βρέθηκαν να προηγούνται (6-15, 8'20''). Η εικόνα άρχισε να αλλάζει στη δεύτερη περίοδο, όταν η Ελλάδα βρήκε τα σουτ που της έλειπε, επιστρατεύοντας παράλληλα μια πιο αποτελεσματική άμυνα.

Το 10-17 (11') έγινε 19-20 (15'20'') από τους Ζούγρη και Κορκόντζελος (15'20'') με τον Πλώτα να δίνει το προβάδισμα (21-20, 15'40''). Ο Ηλίας Καντζούρης είδε τους παίκτες του να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, αποφεύγοντας τα λάθη για να φτάσουν ως το +10 (32-22) του ημιχρόνου.

Τα μακρινά σουτ του Κωνσταντινίδη βοήθησαν την Εθνική Ομάδα να φτάσει στο 43-24 (26') με τη στήριξη από την εξέδρα και της Εθνικής Νεανίδων που βρέθηκε στην εξέδρα του "Σοφία Μπεφόν". Η Γερμανία πλησίασε (45-31, 29'20'') και με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου έδωσε και πάλι μονοψήφια τιμή στη διαφορά (45-36) με σουτ του Βουλφ. Η απόσταση μειώθηκε στους πέντε πόντους (55-50, 37'). Ζούγρης και Σαμοντούροφ με εντυπωσιακές προσπάθειες έγραψαν το 59-50 (37'20''), για να έρθει ο Κορκοντζέλος να διαμορφώσει το 63-55 και ουσιαστικά να σφραγίζει τη νίκη για την ελληνική ομάδα.

*Με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου τραυματίστηκε στον αστράγαλο ο Kίλιαν Μπρόκοφ της Γερμανίας και έμεινε εκτός στο δεύτερο μισό.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Αναστασίου, Μαρτινάκος

Δεκάλεπτα: 10-15, 32-22, 45-36, 63-55

Ελλάδα (Καντζούρης): Χιτικούδης 3, Δήμου 3 (1), Πλώτας 4, Κωνσταντινίδης 9 (3), Σαμοντούροβ 12, Ευσταθίου 3 (1), Κορκόντζελος 6, Λαγός 10 (2), Σπρίτζιος, Ζούγρης 6, Καλλιοντζής 6