Ελλάδα-Ιταλία 70-74: Ξύπνησε στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν πρόλαβε την ανατροπή η γαλανόλευκη

Η Εθνική Ελλάδας επέστρεψε από το -15 (57-42, 16' λεπτό), αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και ηττήθηκε από την Εθνική Ιταλίας με 74-70, στην τρίτη ημε΄ρα του τουρνουά Ακρόπολις, το οποίο κατέκτησε η ομάδα  του κόουτς Ποτσέκο με νίκες επί της Εθνικής Σερβίας και επί της γαλανόλευκης.

H Ιταλία είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 5' λεπτό (14-8). Η Ελλάδα με ένα επί μέρους σκορ 8-2, ισοφάρισε στο 9' λεπτό, μετά τις δύο εύστοχες βολές του Παπαπέτρου. Ο Σεβερίνι για την σκουάντρα ατζούρα με τρίποντο, έδωσε διαφορά τριών πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Ιδιαίτερα, η ομάδα του κόουτς Ποτσέκο είχε οχτώ επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα δέκα λεπτά.

Η σκουάντρα ατζούρα είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχε διαφορά δέκα πόντων στο 15' λεπτό (30-20). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με ένα επί μέρους σκορ 11-5 στα επόμενα πέντε λεπτά μείωσε την διαφορά. Πιο ξεχωριστές φάσεις, ήταν η απίστευτη συνεργασία του Παπανικολάου με τον Παπαγιάννη, που είχε ως αποτέλεσμα το κάρφωμα του διεθνή Έλληνα σέντερ, αλλά και το τρίποντο buzzer beater του Γουόκαπ. Η ομάδα του κόουτς Ποτσέκο προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-31).

H Ιταλία ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-46). Η διαφορά για τους Ιταλούς πήγε μέχρι και τους 15 πόντους στο 16' λεπτό (57-42).

Αν και η σκουάντρα ατζούρα πήρε προβάδισμα με 14 πόντους στο 31' λπτό (60-46), η επίσημη αγαπημένη με σερί πόντους, έπαιξε πιο αποτελεσματικά  στην τέταρτη περίοδο και μείωσε  στους δύο πόντους στο 39' λεπτό (72-70). Η Ιταλία ήταν πιο αποτελεσματική και νίκησε την Ελλάδα με 74-70.

Από την Εθνική Ιταλίας διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Μέλι με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Ρογκαβόπουλος και Παπαγιάννης με 12 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-19, 31-35, 46-57, 70-74