ΗΠΑ-Ελλάδα 108-86: Τους «τσεκάραμε» και...ραντεβού σε 10 ημέρες στην Μανίλα

Η ΗΠΑ ήταν ανώτερη και είχε τον πρώτο λόγο στο φιλικό αγώνα με την Ελλάδα που διεξήχθη στο Άμπου Ντάμπι, επικρατώντας με 108-86. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κέρδισε πολλά από αυτην την φιλική αναμε΄τρηση, "τσέκαρε" τις δυνάμεις της με ένα από τα φαβορί του Παγκοσμίου Κυπέλλου και ανανέωσε το ραντεβού της με την Team USA για την Δευτέρα (28/8, 15:40). Εκεί οι δύο χώρες θα δώσουν μάχη για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Μουντομπάσκετ στο γήπεδο Mall of Asia Arena στην Μανίλα.

Η ΗΠΑ ήταν σαρωτική στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με 13 πόντους στο 5' λεπτό (20-7). Η Ελλάδα βρήκε τα πατήματα της στα επόμενα πέντε λεπτά κυρίως με πόντους από τον Γουόκαπ, με την ομάδα του κόουτς Στιβ Κερ να είναι μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-17). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 14-5, μείωσε την διαφορά στους έξι πόντους στο 15' λεπτό (37-31). Οι Αμερικανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα παρά την βελτίωση της ευστοχίας της γαλανόλευκης και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-41).

Η Team USA έκανε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο από άψοψη σκοραρίσματος, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 33-26. Η ομάδα του κόουτς Στιβ Κερ κράτησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό συνεχώς και προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (85-68). Η Εθνική ΗΠΑ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, αν και η γαλανόλευκη έριξε την διαφορά στους 13 πόντους στο 35' λεπτό (95-82). Η Team USA βρήκε λύσεις στα τελευταία λεπτά και νίκησε την Εθνική Ελλάδας με 108-86 στον φιλικό αγώνα στο Αμπού Ντάμπι.

Από την ΗΠΑ διακρίθηκαν οι Έντουαρντς και Τζόνσον με 21 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Ελλάδα ξεχώρισαν οι Ρογκαβόπουλος και Καλαιτζάκης με δώδεκα πόντους έκαστος, με τους Παπαγιάννη και Γουόκαπ να σκοράρουν έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 32-17, 52-41, 85-67, 108-86