Λιθουανία-Ελλάδα 92-67: Πάλεψε για ένα ημίχρονο η γαλανόλευκη, αλλά την πλήγωσαν τα τρίποντα

Η Ελλάδα πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο και κόντραρε στα ίσα την Λιθουανία. Η ομάδα του κόουτς Μακσβίτις ήταν σαρωτική στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με 92-67. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αποκλείστηκε από την συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, αλλά θα παίξει με το Μαυροβούνιο (την Κυριακή 3/9) σε έναν αγώνα που σε περίπτωση νίκης, θα βελτιώσει μόνο την κατάταξη μας.

Τρεις φορές προβάδισμα είχε η Λιθουανία με επτά πόντους στα πρώτα λεπτά. Η Ελλάδα με δώδεκα σερί πόντους, πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 7' λεπτό (18-13). Η χώρα της Βαλτικής βρήκε απαντήσεις στα επόμενα τρία λεπτά, με τις δύο χώρες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20). Η γαλανόλευκη είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του κόουτς Μακσβίτιτς να ισοφαρίζει στο 15' λεπτό (25-25). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 17' λεπτό  (35-27). Η ομάδα του κόουτς Ιτούδη έδειξε χαρακτήρα, με τον Λαρεντζάκη να επιστρέφει από τον τραυματισμό και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-39).

Η χώρα της Βαλτικής μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 24' λεπτό με ένα επί μέρους σκορ 11-3  (50-46). Η επίσημη αγαπημένη με έξι σερί πόντους ισοφάρισε στο 26' λεπτό (54-54). Η ομάδα του κόουτς Μακσβίτις κράτησε τα ηνία του αγώνα στα επόμενα τέσσερα λεπτά και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-58). Πολύ απλά, η Λιθουανία είχε ένα συνολικό επί μέρους σκορ 25-15 στην τρίτη περίοδο.

Η Λιθουανία ήταν σαρωτική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-9, νίκησε την Ελλάδα με 92-67.

Από την Λιθουανία διακρίθηκαν οι Γιοκουμπάιτις (6 ασίστ) και Μπραζντέικις (3 ριμπάουντ) με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ελλάδα ξεχώρισαν οι Γουόκαπ (8 ριμπάουντ και 7 ασίστ) και Λαρεντζάκης (1 ριμπάουντ) με 21 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67