Ολλανδία-Ελλάδα 72-74: Ανατροπή και 2/2 με υπογραφή Τολιόπουλου

Η Ελλάδα κατάφερε και έφυγε νικήτρια από την Χάγη αφού επιβλήθηκε της Ολλανδίας με σκορ 74-72, έχοντας σε καταπληκτική βραδιά τον Βασίλη Τολιόπουλο που πέτυχε 26 πόντους και είχε 8 ασσίστ. Το αντριπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά από αυτήν την νίκη βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου με ρεκόρ 2-0.

Πολύ καλό αμυντικό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι η εθνική μας ομάδα , η οποία περιόρισε επιθετικά την Ολλανδία που πέτυχε μόλις 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ελλάδα εκμεταλλεύτηκε τις καλές αμυντικές λειτουργίες και με τον Τολιόπουλο και τον Χαραλαμπόπουλο να δεσπόζουν επιθετικά πήρε προβάδισμα με σκορ 16-12. Στην δεύτερη περίοδο , η εθνική τα έκανε όλα λάθος στην άμυνα. Ένα 17-0 της Ολλανδίας , της έδωσε προβάδισμα (31-18) , με τον Καλαιντζάκη και τον Λούνζτη να μειώνουν σε 39-32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος , ενώ οι Ολλανδοί ήταν μπροστά με σκορ 51-42 , ο Τολιόπουλος το πήρε προσωπικά και με ένα 17-2 , έβαλε την Ελλάδα σε θέση οδηγού (58-53) , με τον Μωραίτη και τον Κουζέλογλου να διαμορφώνουν το 58-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Πέντε προσωπικοί πόντοι του Φράνκε στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου έδωσε το προβάδισμα στους Ολλανδούς με σκορ 63-62. Ο Μωραίτης ήταν καταλυτικός και με τέσσερις δικούς του πόντους έδωσε το προβάδισμα στην εθνική 70-68, οι Ολλανδοί περάσανε μπροστά με τρεις εύστοχες βολές 71-70 και ο Τολιόπουλος με δικιά του προσωπική ενέργεια έκανε το 72-71 για την Ελλάδα. Ο Λόυντζης έβγαλε την άμυνα και στον αιφνιδιασμό σκόραρε με κάρφωμα ο Χαραλαμπόπουλος για να κάνει το 74-71 , με την εύστοχη βολή του Κλουφ να διαμορφώνεται το τελικό 74-72 και η Ελλάδα να φεύγει θριαμβεύτερια από την Χάγη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74

Οn fire: Ο Τολιόπουλος με 26 πόντους και 8 ασσίστ

Ξεχώρησαν: Από πλευράς Ελλάδας ο Μωραίτης είχε 14 πόντους και ακολούθησε με 10 ο Χαραλαμπόπουλος, εν΄ω για τους Ολλανδούς ο Σάφτεναρ είχε 13 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +31 της Ολλανδίας 31-18

Screenshot 2024 02 26 at 22 54 21 Netherlands v Greece boxscore FIBA EuroBasket 2025 Qualifiers 26 February FIBA.basketball