Κροατία – Ελλάδα 69-80: Παρίσι ερχόμαστε!

Η Εθνική Ανδρών βρήκε απέναντι της την κορυφαία Κροατία των τελευταίων (πολλών) ετών, όμως η πρόκριση δεν θα μπορούσε να χαθεί απέναντι στον Χεζόνια και την παρέα του. Με όπλο το τρίποντο στο α’ μέρος  (8/15) και την σφιχτή άμυνα στο β’, τον Παπαγιάννη να κάνει το παιχνίδι της ζωής του με τα γαλανόλευκα, τον Καλάθη να έχει τον ρόλο του… υπολογιστή και τον Γιάννη να πετυχαίνει μέχρι και τρίποντο με ταμπλό, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 80-69 και… ετοιμάζει βαλίτσες για Γαλλία.

Με τον Παπαγιάννη να αποτελεί επιθετική αιχμή στο ξεκίνημα του τελικού, η Ελλάδα προηγήθηκε με 5-4. Το τρίποντο του Καλάθη για το 12-9, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όμως οι Κροάτες απάντησαν άμεσα και με το τρίποντο του Σάριτς προηγήθηκαν με 18-14. Ο Παπαγιάννης απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 18-17, η μάχη συνεχίστηκε, με τον Χεζόνια να πετυχαίνει το 20-19 για τους Κροάτες, όμως ο Λαρεντζάκης με τρίποντο πέτυχε το 20-22, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 22 πόντους.

Με συνεχόμενους πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο για το 24-27, η Ελλάδα πήρε και πάλι ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων. Ο Παπαγιάννης συνέχισε να… πυροβολεί από την περιφέρεια για το 29-32, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Τολιόπουλομ, έστειλε την Ελλάδα για πρώτη φορά στο +6 (29-35). Ο Γουόκαπ ανέβασε και άλλο το ελληνικό προβάδισμα (29-37), όμως ο Ντρέζνιακ με τετράποντο (!), ροκάνισε την διαφορά στα μισά (33-37). Ο Παπαγιάννης με το τέταρτο τρίποντο του στο ματς (!!), έγραψε το 33-40, όμως ο Ζούμπατς απάντησε με γκολ – φάουλ για το 36-40. Νέο τρίποντο του Ντρέζνιακ για το 39-40, έφερε το ματς στον πόντο, αναγκάζοντας τον Σπανούλη να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ο Γιάννης με καλάθι από το high post έγραψε το 39-42, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Ελλάδα μπροστά με 45-39, χάρη σε τρίποντο στην εκπνοή του Παπανικολάου, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να έχει 8/15 τρίποντα και τον Παπαγιάννη 4/5.

Με καλάθι του Γουόκαπ για το 47-39, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του τελικού. Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Καλάθη, για το 41-50, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα εννιά πόντων στην Εθνική μας ομάδα. Ένα 5-0 από τους Σάριτς και Ντρέζνιακ μείωσε για την Κροατία σε 48-52, όμως ο Καλάθης με ακόμα ένα τρίποντο να πετυχαίνει το 48-55. Το τρίτο προσωπικό φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ήταν ένα πρώτο πρόβλημα για τον Βασίλη  Σπανούλη, όμως συνεχόμενοι πόντοι του Καλάθη, έφεραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (50-60). Ο Παπανικολάου πέτυχε το 50-62, με την Ελλάδα να τρέχει ένα επιμέρους 2-10. Ακόμα ένα καλάθι του Γιάννη για το 50-64, έδωσε πολύτιμο… αέρα στην εθνική μας ομάδα, η οποία μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 13 πόντων (53-66).

Η Εθνική μας ομάδα συνέχισε να κρατά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (55-68). Ο Ζούμπατς με τον Σάριτς μείωσαν σε 60-70, όμως το καλάθι του Γιάννη για το 60-72 στην τελευταία… στροφή του αγώνα, έφερε την Ελλάδα ένα βήμα από το Παρίσι. Το τρίποντο του Παπαγιάννη από την γωνία για το 62-75, έβαλε… τέλος στο παιχνίδι, με τον Αντετοκούνμπο να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα, με τρίποντο με ταμπλό (!) για το 67-80. Έτσι, το τελικό 69-80 στέλνει την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80

Οn fire: Μαγική εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη, που τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και 11 ασίστ.

Ξεχώρισαν: Στους 23 πόντους σταμάτησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ενώ ο Παπαγιάννης είχε 19 πόντους με 5/8 τρίποντα. Για την Κροατία, ο Ζούμπατς είχε 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Σάριτς να έχει 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για την Ελλάδα (50-64) στο 28΄

Διαιτητές:  Βάσκεθ, Σάλινς, Ανάγια