Ελλάδα – Π. Ρίκο 67-65: Έδειξε χαρακτήρα

Η Ελλάδα βρέθηκε σε ρόλο… κυνηγού για 39’30’’ απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο, όμως το καλάθι του Παπανικολάου στα 30’’ για το πρώτο… προσπέρασμα και η άμυνα πάνω στον Πινέιρο στο φινάλε, υπέγραψαν την επιστροφή από το -12, με την Εθνική μας ομάδα, παρά τις απουσίες των Γιάννη και Κώστα Αντετοκούνμπο, Καλάθη και Λαρεντζάκη, να παίρνει νίκη γοήτρου με 67-65, στο πλαίσιο της προετοιμασίας ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Μέτριο το ξεκίνημα της Εθνικής ομάδας, στο φιλικό με το Πουέρτο Ρίκο. Χαρακτηριστικό το ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 18-10, με όπλο το γρήγορο παιχνίδι τους, που έφερε αρκετούς αιφνιδιασμούς, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 15-20. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν το υπέρ τους προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (20-32), η Ελλάδα απάντησε με ένα 6-0 για το 26-32, με τον Γουόκαπ, με 2/2 βολές, να διαμορφώνει το 32-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ μέρος του φιλικού της Πυλαίας. Κορυφαίοι οι Παπαγιάννης και Μήτογλου, με 10 πόντους έκαστος.

Το Πουέρτο Ρίκο διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο. Συνεχόμενα τρίποντα των Αλβαράδο και Πινέιρα έστειλαν το σκορ στο 35-44, Παπανικολάου και Παπαγιάννης μείωσαν σε 40-44, όμως το Πουέρτο Ρίκο ξέφυγε και πάλι με +10, μετά από τρίποντο του Ορτίθ, με το 48-58 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Μήτογλου και Καλαϊτζάκης, με ένα γρήγορο 8-0, έφεραν το ματς στο καλάθι (56-58). Ο Ορτίθ με τρίποντο έδωσε… ανάσα στους Πορτορικάνους (56-61), όμως συνεχόμενοι πόντοι του Λούντζη, έφεραν και πάλι την Ελλάδα σε απόσταση βολής (62-65). Νέο καλάθι του Μήτογλου για το 64-65, έφερε την Εθνική μας ομάδα σε απόσταση αναπνοής, ενώ ο Παπανικολάου, με καλάθι 30’’ πριν το φινάλε, έφερε την Ελλάδα για πρώτη φορά μπροστά στο ματς, με 66-65. Ο Πινέιρο αστόχησε σε floater στα 3’’, με τον Παπαγιάννη να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ και το φάουλ, να ευστοχεί σε 1/2 βολές, διαμορφώνοντας το τελικό 67-65.

Εξαιρετικός ο Μήτογλου με 18 πόντους, με τον Παπαγιάννη να έχει 13 και τον Παπανικολάου 10, ανάμεσα τους και το καλάθι της νίκης.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Αγραφιώτης Ν., Τζιοπάνος

Δεκάλεπτα: 15-20, 32-36, 48-58, 67-65

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ, Λούντζης 4 (1), Μωραϊτης 1, Τολιόπουλος, Καλαϊτζάκης Π. 7 (1), Παπαγιάννης 13 (1), Χαραλαμπόπουλος 8 (2), Παπανικολάου 10 (2), Κουζέλογλου, Χουγκάζ, Μήτογλου 18, Τανούλης 2