Γερμανία – Ελλάδα 76-63: Λύγισε στο φινάλε απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια

Η Ελλάδα έκανε το τέλειο πρώτο δεκάλεπτο, που την έφερε μέχρι και το +12 (4-16), κοίταξε στα μάτια την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία για κάτι παραπάνω από 30’ (61-56 στο 33’), όμως στο τέλος, η υπεροπλία των «πάντσερ» έκανε την διαφορά, με τους Γερμανούς να παίρνουν την νίκη με 76-63  και το εισιτήριο για τα ημιτελικά και την Εθνική μας ομάδα να ολοκληρώνει, με το κεφάλι ψηλά, τις υποχρεώσεις της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Δια χειρός Μήτογλου για το 0-2, ήρθε το πρώτο καλάθι του προημιτελικού των Ολυμπιακών Αγώνων. Η Ελλάδα ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και με άλει ουπ κάρφωμα του Γιάννη έφτασε γρήγορα στο +_6 (2-8), ενώ το λέι απ του Παπανικολάου για το 2-10, ανάγκασε τον Χέρμπερτ σε γρήγορο τάιμ άουτ. Η εξαιρετική ενέργεια του Καλάθη κράτησε την Ελλάδα στο +8 (4-12), ενώ 2/2 βολές του Γιάννη, έφεραν την Ελλάδα για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (4-14). Το απίστευτο κάρφωμα του «Greek Freak» ανέβασε το σκορ στο 4-16. Ο Γιάννης συνέχισε να… πληγώνει την γερμανική άμυνα (6-18), την ίδια ώρα που τα ελληνικά μετόπισθεν… κατάπιναν τα «πάντσερ». Ένα τρίποντο – προσευχή του Σρέντερ και μάλιστα με ταμπλό, έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (9-18), όμως ο Καλάθης απάντησε με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα για το 9-21, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Ελλάδα μπροστά με 21-11.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 5-0 για το 16-21 το δεύτερο δεκάλεπτο. Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, ο Μήτογλου ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο «γαλανόλευκο» καλάθι για το 16-23, ενώ ο Τολιόπουλος μιμήθηκε τον Βάγκνερ και με ένα απίστευτο τρίποντο με ταμπλό, έστειλε και πάλι την Ελλάδα στο +8 (20-28). Βάγκνερ και Τίμαν, με ένα μίνι σερί 4-0, μείωσαν σε 24-28, όμως ο Παπανικολάου με τρίποντο, πέτυχε το 24-31. Τα τρίποντα των Μπονγκά και Βόιτμαν για το 30-33… πλήγωσαν την Ελλάδα, ενώ ο Σρέντερ έφερε το ματς στον πόντο (32-33). Μεγάλο καλάθι του Γουόκαπ για το 32-35, ενώ ο Καλαϊτζάκης με 1/2 βολές πέτυχε το 32-36, οι Γερμανοί, όμως, στα τελευταία δευτερόλεπτα έτρεξαν ένα νέο 4-0, με το 36-36 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Σρέντερ για το 39-36  και το πρώτο γερμανικό προβάδισμα, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του προημιτελικού. Το τρίποντο του Γουόκαπ έφερε το ματς στα ίσα (41-41), ενώ ο Παπανικολάου, με νέο τρίποντο, έγραψε το 44-41. Ακόμα ένα τρίποντο του Γουόκαπ, στέλνει την Ελλάδα στοπ +5 (42-47), όμως ένα γρήγορο γερμανικό 5-0 έφερε και πάλι το ματς στην ισοπαλία (47-47). Ένα τεράστιο τρίποντο του Φραντς Βάγκνερ ανέβασε το σερί των «πάντσερ» στο 8-0, δίνοντας τους το προβάδισμα με 50-47, ενώ ο Τίμαν, με καλάθια μπροστά και εξαιρετικές άμυνες πίσω, έφερε την ομάδα του στο 54-50. Ο Μπονκγά, με τρίποντο στο φινάλε της περιόδου, έγραψε το 59-52, με την Γερμανία να μπαίνει με +7 στην τελευταία περίοδο.

Το καλάθι του Φραντς Βάγκνερ για το 61-52 έφερε τα «πάντσερ» στο +9, όμως δύο καλάθια του Γιάννη, κράτησαν την Ελλάδα ζωντανή (61-56). Ο Τίμαν, με 2/2 βολές πέτυχε το 65-56 και έφερε και πάλι την Γερμανία με προβάδισμα εννέα πόντων, 4’22’2 πριν το φινάλε. Ο Φραντς Βάγκνερ έφερε για πρώτη φορά στο ματς τους Γερμανούς σε διψήφιο προβάδισμα (67-57), Τολιόπουλος και Καλάθης αστόχησαν σε δύο τρίποντα, με τον Τάις να πετυχαίνει δύο βολές για το 69-57 που ουσιαστικά… τελείωσαν τον προημιτελικό. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στα τελευταία 2,5 λεπτά, μετά και το τρίποντο του Σρέντερ από τα 10 μέτρα για το 72-67, με την Ελλάδα να γνωρίζει την ήττα με76-63  και τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Ολυμπιακού τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 36-36, 59-52, 76-63

Οn fire: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με 22 πόντους, ήταν για ακόμα μία φορά το… πρώτο βιολί για την Ελλάδα.

Ξεχώρισαν: Ο Γουόκαπ είχε 12 πόντους, ενώ ο Παπανικολάου… άγγιξε το double – double με 10 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Για την Γερμανία, ο Φραντς Βάγκνερ έκανε τεράστια ζημιά με 18 πόντους, με τον Σρέντερ να έχει 13 πόντους και οκτώ ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για την Γερμανία (76-61) στο 39’.

Διαιτητές:  Βάσκεθ, Κοζλόφσκις, Μπατίστα