Περιστέρι-Ολυμπιακός 77-76: Πήρε το... θρίλερ και πάει για το χρυσό!

Το Περιστέρι πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και συνεχίζει να ελπίζει για τον τίτλο. Κορυφαίος ο Ευσταθιάδης με 21 πόντους και 16 ριμπάουντ, πολύτιμος και ο Βησσαρίου με 15. Από πλευράς Ολυμπιακού, Κολοβέρος (24π) και Νικολαϊδης (21π) δεν έφτασαν για να δώσουν τη νίκη στους «ερυθρόλευκους»

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, το οποίο έγινε +7 λίγο πριν την λήξη, ωστόσο ένα τρίποντο του Βησσαρίου στην εκπνοή διαμόρφωσε το 21-17.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν γρήγορα μια διαφορά 9 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο το Περιστέρι αντέδρασε με σερί 11-0 και βρέθηκε στο +2, 28-26. Στην συνέχεια η άμυνα του Ολυμπιακού «έμπαζε» και η διαφορά πήγε στο +5, ωστόσο αντέδρασε παίρνοντας εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 42-41.

Το Περιστέρι πήρε τα ηνία του ματς στην τρίτη περίοδο και μέσα από την εξαιρετική του άμυνα, βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό και βρέθηκε να προηγείται με 10, 55-45. Ο Ολυμπιακός όμως στην συνέχεια έβγαλε και πάλι αντίδραση φέροντας το ματς ισόπαλο, 55-55 με μπροστάρη τον Κολοβέρο. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Πειραιά στο +2, 62-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, αρχικά ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων. Δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στην καλοστημένη άμυνα του Περιστερίου και είδε την διαφορά να φεύγει στο +8, Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο ανέβασε στροφές, μείωσε την διαφορά και με τρίποντο του Νικολαϊδη, 30’’ πριν την λήξη μείωσε στον πόντο, 77-76, ωστόσο στο φινάλε και με ελάχιστο χρόνο να απομένει αστόχησε σε ένα μακρινό σουτ και το Περιστέρι πανηγύρισε τη νίκη με 77-76.

Κορυφαίος του αγώνα, ο Ευσταθιάδης με 21 πόντους και 16 ριμπάουντ, πολύτιμος και ο Βησσαρίου με 15 για το Περιστέρι. Από πλευράς Ολυμπιακού, η πρσοπάθεια των Κολοβέρου (24π) και Νικολαϊδη (21π) δεν ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».