Μακάμπι Τ.Α.-Ζαλγκίρις 85-57: Την «σκόρπισε» με κορυφαίο τον Ντόρσεϊ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας, την οποία νίκησε με 85-57, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 3-5, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 5-3.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου, πάτησε το γκάζι και πήρε διαφορά δέκα πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14). Οι γηπεδούχοι έκαναν μια απίστευτη δεύτερη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 29-9, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 30 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-23).

Παρότι, η Ζαλγκίρις πίεσε και προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά, το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η "ομάδα του λαού" νίκησε τους Λιθουανούς με 72-44.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεχώρισαν οι Ντόρσει και Τζόουνς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα , ενώ από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκε ο Γουόλκαπ με 12 πόντους, ενώ οι Λοβέρν και Γκριγκόνις πέτυχαν από 11 πόντους έκαστος.

Περίοδοι:  24-14, 53-23, 72-44, 85-57