ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65: Σεφτές με ξέσπασμα στο β΄μέρος

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League, πανηγυρίζει από το απόγευμα της Τετάρτης (18/11) ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, παρά το κακό της ξεκίνημα απέναντι στο Λαύριο, κατάφερε να ισορροπήσει γρήγορα το ματς και με όπλο τον πλουραλισμό στην επίθεση (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων), να φτάσει άνετα στο 83-65, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής.

Παρά το γρήγορο 4-1, με το οποίο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι, το Λαύριο φρόντισε να αναλάβει τα ηνία άμεσα, να τρέξει ένα επιμέρους 6-15 για το +6 του 6’ (10-16), προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (18-24). Δύο βολές του Ντέιβις έφεραν τους φιλοξενούμενους στα όρια του διψήφιου προβαδίσματος (18-26), όμως κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ… ξύπνησε. Μαργαρίτης και Τσαλμπούρης έφεραν το ματς στο σουτ (24-26), το Λαύριο ξέφυγε και πάλι με έξι πόντους στο 15’ (30-36), όμως ο Δικέφαλος είχε βρει πλέον ρυθμό και με ένα σερί 10-0, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 40-36, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 41-40.

Η ανωτερότητα της ομάδας της Θεσσαλονίκης συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, καθώς το Λαύριο κατάφερε να παρακολουθήσει στο σκορ μέχρι το 23’ (47-47). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους 10-2 για το 57-49 και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Έκλεισαν το δεκάλεπτο το +6 (59-53), ανέβασαν την διαφορά τους σε διψήφια επίπεδα στο 34’ με τρίποντο του Μπιτς για το 72-60, φτάνοντας στην νίκη με 83-65, την πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 1-2 και το Λαύριο να πέφτει στο 0-2.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-40, 59-53, 83-65

Οn Fire: Εξαιρετικός ο Μαργαρίτης με 13 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολές.

Μεγαλύτερη διαφορά:  +18 για τον ΠΑΟΚ (83-65) στο 40’

Ξεχώρισαν: Λαβ και Τσαλμπούρης είχαν από 12 πόντους, ο Τέρνερ 11, ενώ ο Μπιτς… άγγιξε το double – double με 10 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Για το Λαύριο, ο Ντιαλό είχε 14 πόντους και ο Ντέιβις 13.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά:  Ο Δικέφαλος κυριάρχησε τόσο στα ριμπάουντ (37-31) όσο και στις ασίστ (17-10)

Διαιτητές: Μάνος, Παναγιώτου, Α. Αναστόπουλος