Ελλάδα-Πουέρτο Ρίκο 77-69: Φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο και πήρε την νίκη

Η Εθνική Ελλάδας υπό τις οδηγίες του ομοσπονδιακού κόουτς Ρικ Πιτίνο, άντεξε στην πίεση του Πουέρτο Ρίκο και με μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει με 77-69, στο πλαίσιο του "Διεθνές τουρνουά Ακρόπολις".

Το Πουέρτο Ρίκο ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14).  Ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Εθνική Ελλάδας να κάνει ένα επί μέρους σκορ 9-4, με αποτέλεσμα να αλλάζει τις κατάστασεις και να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (32-31).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάρια και εναλλάσονταν στο σκορ, με το Πουέρτο Ρίκο να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-47).  Η Εθνική Ελλάδας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 30-19 και νίκησε το Πουέρτο Ρίκο με 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-31, 47-50, 77-69

On Fire: Ο Πινέιρο από την Εθνική του Πουέρτο Ρίκο με 17 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 16-4 (οι δώδεκα πόντοι διαφορά στο 8').

Ξεχώρισαν: Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Αντετοκούνμπο και Μήτογλου με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική του Πουέρτο Ρίκο διακρίθηκαν οι Πινέιρο και Κλαβέλ με 17 και 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 61.1% της Εθνικής Ελλάδας στα δίποντα, με την Εθνική του Πουέρτο Ρίκο να έχει 44.1%.

Διαιτητές: Κορομηλάς. Μάνος, Σώμος