Ελλάδα - Τουρκία 89-80: Αντίδραση, μαχητικότητα και Κ. Αντετοκούνμπο έδωσαν τη νίκη (vid)

Υπό το βλέμμα του απόντος Γιάννη Αντετοκούνμπο, η Ελλάδα νίκησε την Τουρκία με σκορ 89-80 στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά προετοιμασίας «Ακρόπολις».

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα αναδείχθηκε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 19 πόντους ενώ κατέβασε και 12 ριμπάουντ, φτάνοντας σε ένα τρομερό νταμπλ νταμπλ. Από την άλλη για την τουρκική ξεχώρισε ο Κορκμάζ με 22 πόντους.

Ο Δημήτρης Ιτούδης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Θανάση και Κώστα Αντετοκούνμπο. Από την άλλη ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε για το αρχικό του σχήμα τους Τουντσέρ, Κορκμάζ, Οσμάν, Καμπάτσα και Σενγκούν.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα η Ελλάδα, απάντησε και πέρασε μπροστά η Τουρκία

Η Ελλάδα πραγματοποίησε εντυπωσιακό ξεκίνημα, με τους Ντόρσεϊ, Καλάθη, Θανάση και Κώστα Αντετοκούνμπο να διαμορφώνουν το 11-4 όταν το χρονόμετρο έγραφε 6:31'' για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι διεθνείς συνδύασαν σε αρκετές φάσεις ουσία και θέαμα και μάλιστα ήταν μαχητικοί στην άμυνα μην αφήνοντας καμία μπάλα να πάει χαμένη.

Στη συνέχεια η Τουρκία έκανε το δικό της σερί. Συγκεκριμένα οι Οσμάν και Κορκμάζ διαμόρφωσαν το 15-13 και με το χρονόμετρο να γράφει 2' πριν τη λήξη του δεκαλέπτου έφεραν την Τουρκία σε απόσταση βολής.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-15, καθώς οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δε μπόρεσαν αν απειλήσουν εκ νέου εκείνους του Ιτούδη.

Η αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά στην Τουρκία. Οι «κόκκινοι» με το χρόνομετρο να γράφει 6:40΄΄ για το τέλος του ημιχρόνου ο Σενγκούν έκανε το 26-27, ολοκληρώνοντας ένα σερί 4-12.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν ακόμα πιο δύσκολα στην Ελλάδα.  Με τρίποντο και δίποντο του Κορκμάζ έκαναν το 29-32 παίρνοντας το momentum  του αγώνα υπέρ τους.

Με 3:30 να απομένουν για το ημίχρονο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης προσπερνά όλα τα εμπόδια και σημεειώνει το 34-34 φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Με 2:53'' να απομένουν για το ημίχρονο, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ βάζει την Ελλάδα μπροστά με 36-34, αλλά ο Χαζέρ απαντά με τρίποντο για το 36-37.

Ακόμα, με 1:35'' να απομένει για το ημίχρονο, ο Λαρεντζάκης ξαναβάζει τους γηπεδούχους μπροστά με 39-37.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ 42-43, με τους Τούρκους να ευστοχούν σε 3 από τις 4 ελέυθερες βολές λίγα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα.

Η Ελλάδα αντέδρασε και πήρε τη νίκη!

Πολύ καλό ξεκίνημα από την Εθνική μας ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ντόρσεϊ, Θανάση και Κώστα Αντετοκούνμπο να κάνουν το 51-47 όταν ακόμα απέμεναν 8' πριν τη λήξη της περιόδου.

Ακόμα, ο Ντόρσεϊ έκλεψε τη μπάλα και πήγε μέχρι το λέι απ για το 53-50, αλλά ο Γιτιτσάν απάντησε για το 53-53.

Με 5:09'' να απομένουν για το δεκάλεπτο ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δίνει ανάσα στην Ελλάδα με μεγάλο τρίποντο, κάνοντας το 56-50.

Στη συνέχεια και με 2:55'' να απομένουν ολοκλήρωσαν ένα μικρό σερί 4-0 και με τον Τσεντί Οσμάν έκαναν το 59-60.

Μάλιστα οι Τούρκοι εδραίωσαν την κυριαρχία τους και με μεγάλο τρίποντο του Οσμάν έκαναν το 59-66 με μόλις 1:35'' να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. 'Έτσι, διεύρυναν το σερί τους σε 10-0.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 63-69 και τους Τούρκους να έχουν εικόνα κυριαρχίας στο ματς. Η μικροεντάσεις που επικράτησαν δεν βοήθησαν την Ελλάδα να διατηρήσει το momentum.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Έλληνες μπήκαν στο ματς δυνατά με τον Κασελάκη νασ ευστοχεί σε τρίποντο., αλλά ο Κοκμάζ απάντησε άμεσα με δίποντο για το 66-71.

Με 7' να απομένουν για το τέλος, οι Νικ Καλάθης με δίποντο και ο Μέλι Μαχμούτογλου με τρίποντο έκαναν το 68-74 αντίστοιχα.

Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο και ο Κώστας Αντετοκούνμπο με μαχητικό κάρφωμα ξεπέρασαν όλα τα τουρκικά εμπόδια και 6' πριν το τέλος έκαναν το 75-74.

Στη συνέχεια η άμυνα λειτούργησε και πάλι καλά, με τον Παπανικολάου να το εκμεταλλεύεται και να κάνει το 77-74 μόλις 5:11'' πριν ηχήσει η κόρνα της λήξης.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο με κάρφωμα και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με δύσκολο καλάθι ξεσηκώνουν το ΟΑΚΑ και με μόλις 1:31'' να απομένει κάνουν το 85-78 δίνοντας αέρα 7 πόντων στην Ελλάδα.

Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Το ελληνικό σύνολο αντέδρασε, ξεπέρασε τις μικροεντάσεις που δημιουργήθηκαν και πήρε τη νίκη με σκορ 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-43, 63-69, 89-80.

Ελλάδα (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Αγραβάνης 4 (5 ριμπάουντ), Καλάθης 6 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μποχωρίδης, Παπανικολάου 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου, Αντετοκούνμπο Κ. 19 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Κασελάκξης 8 (2), Αντετοκούνμπο Θ. 8 (1).

Τουρκία (Αταμάν): Λάρκιν 2 (1/5 σουτ, 6 ασίστ), Χαζέρ 10 (2), Μπιτίμ 2, Οσμάν 17 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ 7 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Καμπατζά, Τουντσέρ, Σανλί 3 (1), Κορκμάζ 22 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Σενγκούν 10 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Οσμάνι 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 25/41 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 9/18 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Τουρκίας: 18/34 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 11/19 βολές, 31 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 5 επιθετικά), 20 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.