Ελλάδα-Βέλγιο 85-68: Με υπογραφή Γιάννη Αντετοκούνμπο και Ντόρσεϊ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ

Η Εθνική Ελλάδας υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε με ιδιαίτερη άνεση την Εθνική Βελγίου με 85-68. Η γαλανόλευκη ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-2 (2η θέση), ενω η χώρα της Κεντρικής Ευρώπης έπεσε στο 3-3 (3η θέση).

Δυναμικό ξεκίνημα για την Εθνική Ελλάδας, που πήρε προβάδισμα με +19 (28-9) στο 8' λεπτό. Αν και η Εθνική Βελγίου προσπάθησε να μειώσει, η γαλανόλευκη διατήρησε το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο και ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-15). Η επίσημη αγαπημένη πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και απέκτησε διαφορά 21 πόντων (40-19, 15'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά στα εναπομείναντα λεπτά, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-33).

H χώρα της Κεντρικής Ευρώπης με τέσσερις σερί πόντους, μείωσε στους δώδεκα πόντους (49-37, 22' λεπτό). Η γαλανόλευκη έβγαλε αντίδραση και με ένα επί μέρους σκορ 10-3, πήρε διαφορά 19 πόντων στο 25' λεπτό (59-40). Η επίσημη αγαπημένη κράτησε την απόσταση της στα επόμενα λεπτά και προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-44).

Στο ξεκίνημα της τέταρτη περιόδου, ο Τουμπά από την Εθνική Βελγίου έκανε ένα αντιαθλητικό φάουλ στον Αγραβάνη, που δόθηκε ντισκαλιφιέ και δυναμίτισε την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού. Ιδιαίτερα, ο προπονητής του Βελγίου, Ντάριο Γκεργκία έλαβε τεχνική ποινή μετά από την έντονη διαμαρυρία του σε φάουλ του Θανάση Αντετοκούνμπο, το οποίο ζήτησε να δοθεί αντιαθητικό. Η Εθνική Ελλάδας ισορρόπησε τις κατάστασεις και με σοβαρότητα, σύνεση και συγκέντρωση, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της και να νικήσει την Εθνική Βελγίου εντός έδρας με 85-68.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Ντόρσεϊ με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Βελγίου ξεχώρισαν οι Ομπασοχάν και Μπάκο με 14 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 30-15, 49-33, 64-44, 85-68

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιούλιν, Γκεντβίλας, Ατάρτν

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/4 τρίποντα), Κασελάκης, Κουζέλογλου, Λούντζης, Αντετοκούνμπο Γ. 26 (10/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο Θ. 7 (1), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 22 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Λαρεντζάκης (0/4 σουτ), Παπανικολάου 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΒΕΛΓΙΟ (Γκέργκια): Μπρατάνοβιτς, Ζιλέ 10 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λεκόμτ 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λιμπέρ 6 (2), Μουέμα, Μπακό 12 (5/10 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπλέιζενμπεργκ 4 (1), Ντε Ζέου 5 (1), Ομπασόχαν 14 (1), Τούμπα, Βάνγουιν 2 (1/7 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 24/38 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 13/27 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 13 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Βελγίου: 13/30 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 18/22 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 23 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ.