Μεγάλη Βρετανία - Ελλάδα 77-93: Ένα ημίχρονο αρκούσε για το 3/3

Η  Ελλάδα ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τη Μεγάλη Βρετανία με σκορ 77-93

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκτότημα, ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο όλοι έβαλαν το... χεράκι τους και ήρθε η νίκη με σχετικά άνετο τρόπο.

Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας ήταν ο Σλούκας με 21 πόντους, ενώ από τους Άγγλους ξεχώρισε ο Νέλσον με 17.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είναι πρώτη στον Όμιλο του Μιλάνο έχοντας 3 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις

Ο Δημήτρης Ιτούδης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Από την άλλη ο Νάθαν Ρέικινγκ επέλεξε για το αρχικό του σχήμα τους Ολασένι, Νέλσον, Χέσον, Σόκο και Γουίτλ.

Έβαλε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο η Μεγάλη Βρετανία

Η Ελλάδα μπήκε στο παιχνίδι κάπως μουδιασμένη, με τους διεθνείς να μη μπορούν να ελέγξουν απόλυτα το ματς παρά τα όποια ξεσπάσματά τους. Με 8 λεπτά να απομένουν για τη λήξη της 1ης περιόδου ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με λέι απ έκανε το 3-8.

Στη συνέχεια οι Άγγλοι αντέδρασαν και με ένα πολύ καλό σερί 12-0 έκαναν το 15-8 με προσπάθεια του Ολασένι στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Έλληνες απάντησαν και με τρίποντο του Σλούκα έφτασαν στο 15-14 μόλις 3:40'' πριν το τέλος της περιόδου.

Ακόμα, ο Σλούκας και πάλι με νέο τρίποντο δίνει προβάδισμα 4 πόντων στην Ελλάδα κάνοντας το 15-19 μόλις δυο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου.

Με την ουσία να μην αλλάζει, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 17-24 για την ελληνική ομάδα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Ιτούδη μπήκε σχετικά καλά με τον Παπανικολάου να διαμορφώνει το 17-29 έπειτα από εύστοχο σου 3 πόντων και ασίστ του Σλούκα.

Με 7:45 να απομένουν για το ημίχρονο, ο Σλούκας μοιράζει και πάλι, με τον Λούντζη αυτή τη φορά να εκτελεί τους Βρετανούς για το 24-32.

Στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου ο Λούντζης αυτή τη φορά δημιουργεί και ο Παπαγιάννης κάνει το 28-37.

Οι Άγγλοι αντέδρασαν στη συνέχεια και πλησίασαν στους 4 πόντους με τρίποντο του Μόκφορντ που έκανε το 35-39 μόλις 3:11'' πριν το ημίχρονο.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ 43-46 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Η Ελλάδα ανέβασε την απόδοσή της και νίκησε άνετα...

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα μπόρεσε να ελέγξει καλύτερα το ρυθμό του παιχνίδιού. Με 8:15'' να απομένουν ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με τρίποντο έκανε το 45-51.

Από την άλλοι οι Άγγλοι, περίπου 7' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ολοκλήρωσαν με βολές του Οσόκο ένα μικρό σερί κάνοντας το 50-51.

Στα 4' πριν τη λήξη της περιόδου ο Σλούκας με μεγάλο τρίποντο έκανε το 54-61, δίνοντας «αέρα» 7 πόντων στην Ελλάδα.

Στη συνέχεια και με 2:40'' να απομένουν ο  Παπανικολάου κλέβει τη μπάλα, καρφώνει και κάνει το 56-67 δίνοντας το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διαφροά 11 όντων.

Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους Νέλσον και Λούντζη να διαμορφώνουν το 60-71.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα μπήκε αποφασισμένη να επιβάλει το ρυθμό της. Έτσι, με 7:15 να παομένουν για το τέλος του ματς, ο Λαρεντζάκης κλέβει τη μπάλα και ο Λούντζης κάνει το 64-77 δίνοντας «αέρα» 13 πόντων στη «γαλανόλευκη».

Ακόμα και με 4' να απομένουν για το τέλος, ο Παπαγιάννης με ένα εκπληκτικό κάρφωμα  έκανε το 68-86 και στην αμέσως επόμενη φάση δίνει διαφορά 20 πόντων στην Ελλάδα, κάνοντας το 68-88.

Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προχωρά ακάθεκτο νικώντας με 77-93.

Τα δεκάλετπα: 17-24, 43-46, 60-71, 77-93.

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1), Αντετοκούνμπο Θ. 5, Καλάθης 9 (1), Ντόρσεϊ 5 (1), Λαρεντζάκης & (1), Λούντζης 10 (2), Παπαγιάννης 17, Παπανικολάου 10 (1), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 21 (5).