Λετονία-Ελλάδα 67-57: Ήττα στην Ρίγα για την γαλανόλευκη και τώρα...Παγκόσμιο Κύπελλο

Η Λετονία νίκησε εντός έδρας την Ελλάδα με 67-57 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-1, ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε στο 6-4. Η γαλανόλευκη υπενθυμίζουμε ότι τους αγώνες του Νοεμβρίου για τα προκριματικά έχει εξασφαλίσει το εισιτήριο για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Δυνατό ξεκίνημα για την Λετονία, η οποία επέβαλλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-8). Αν και οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε ένα επί μέρους σκορ 12-5 και μείωσε πολύ την διαφορά. Η χώρα από την Βαλτική προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (33-32).

Η γαλανόλευκη προηγήθηκε σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχε δύο πόντους διαφορά στο 21' λεπτό (35-33). Η ομάδα του κόουτς Λούκα Μπάνκι βρήκε απαντήσεις και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 19-9, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-41). Αν και η Ελλάδα πίεσε πολύ στην τέταρτη περίοδο και μείωσε την διαφορά της στους δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις, η Λετονία ήταν πιο αποτελεσματική και είχε το πρώτο λόγο, για αυτό και νίκησε εντός έδρας με 67-57.

Από την Λετονία διακρίθηκαν οι Λειμάνις και Σταούτινς με έντεκα πόντους έκαστος. Από την Ελλάδα ξεχώρισαν οι Χατζηδάκης και Τολιόπουλος με εννέα και οχτώ πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-8, 33-32, 52-41, 67-57