Ελλάδα-Κροατία 75-55: Ευρεία επικράτηση για την γαλανόλευκη στην πρώτη ημέρα του τουρνουά »Βάσω Μπεσκάκη»

Η Εθνική Ελλάδας Γυναικών νίκησε την Εθνική Κροατίας με 75-55 στην πρώτη ημέρα του 2ου τουρνουά στη μνήμη της Βάσως Μπεσκάκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 16 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-14). Η επίσημη αγαπημένη κράτησε το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-29).

Η γαλανόλευκη ήταν σαρωτική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 27 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-40). Η Εθνική Ελλάδας διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Εθνική Κροατίας με 75-55 στην πρώτη μέρα του τουρνουά στην μνήμη της Βάσως Μπεσκάκης.

Από την Ελλάδα διακρίθηκε η Φασούλα μα 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 22 λεπτά. Από την Κροατία ξεχώρισε η Κλαούντια Περίσα με 21 πόντους (6/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα η Ιταλία (4/6 στις 19:30), στο δρόμο προς το EuroBasket 2023. Ο αγώνας θα γίνει και πάλι στο κλειστό του Αγίου Θωμά, με ελεύθερη είσοδο.

Η Εθνική θα αγωνιστεί στην α' φάση του EuroBasket στο Ισραήλ και θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο (15/6, 12.15), τη Λετονία (16/6, 18.15) και την Ισπανία (18/6, 18.45).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-14, 46-29, 67-40, 75-55

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Σταμολάμπρου 10 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μποσγανά 8 (2/3 δίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αλεξανδρή 4, Παυλοπούλου 5 (4 ασίστ), Καρακασίδου, Τσινέκε 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σωτηρίου 9 (1), Σπανού 7 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χριστινάκη, Χαιριστανίδου 4, Δίελα 2, Φασούλα 19 (8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Καρλάφτη, Σταμάτη