Ελλάδα-Λετονία 73-65: Ανατροπή και νίκη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε την Εθνική Λετονίας με 73-65 και έκανε την πρώτη νίκη στους ομίλους του Eurobasket Women 2023.

Η Λετονία είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 5' λεπτό (14-8). Με πέντε πόντους σερί η Εθνική Ελλάδας μείωσε στον ένα πόντο στο 9' λεπτό (14-13). H Στραουτμάνε με τρίποντο βοήθησε την χώρα της Βαλτικής να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23).

Αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε σε δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της κόουτς Βέτρα είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκα με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-32).

Η γαλανόλευκη πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με όπλο την άμυνα της, έκανε ένα επί μέρους σκορ 24-13, για αυτό και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-47).

Αν και η Λετονία πίεσε στην τέταρτη περίοδο, η Ελλάδα βρήκε λύσεις και νίκησε εντός έδρας με 73-65, κάνοντας την πρώτη της νίκη στην φάση των ομίλων του Eurobasket Women 2023.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν η Φασούλα (11 ριμπάουντ) και η Σπανού (5 ριμπάουντ και 4 ασίστ) με 22 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Λετονίας ξεχώρισαν οι Γούλμπε και Λάκσα με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-17, 32-34, 56-47, 73-65