Λετονία-Ελλάδα 55-51: Ήττα στις λεπτομέρειες για την Εθνική Κορασίδων

Η Εθνική Ελλάδας Κορασίδων δεν τα κατάφερε κόντρα στην Εθνική Λετονίας και ηττήθηκε με 55-51 στην τέταρτη αγωνιστική του European Challenger.

Η Εθνική Ελλάδας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-13). Η Λετονία βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 17-12 κατάφερε οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (25-25).

Η Βαλτική χώρα ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 17-12 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (42-37). Παρότι η γαλανόλευκη πίεση στην τέταρτη περίοδο, η Λετονία διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 55-51.

Από την Εθνική Λετονίας ξεχώρισαν οι Σιπολίνα και Λιέντε με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Σταματάκη και Ζιάγκα (12ρ.)  με 16 και οχτώ πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-19, 25-25, 42-37, 55-51