Ελλάδα-Φινλανδία 58-54: Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στο European Challenger η Εθνική Κορασίδων

Η Εθνική Ελλάδας Κορασίδων κατάφερε να νικήσει την Εθνική Φινλανδίας με 58-54, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του European Challenger.

Η Ελλάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-4). Αν και η Φινλανδία μείωσε με ένα επί μέρους σκορ 18-13, η γαλανόλευκη διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (26-22).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Σκανδιναβική χώρα να έχει προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (41-40). Η επίσημη αγαπημένη με ένα επί μέρους σκορ 18-13 στην τέταρτη περίοδο, ξαναπέρασε μπροστά και νίκησε την Φινλανδία με 58-54.

Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Στεφανάκη και Σταματάκη με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Φινλανδίας διακρίθηκαν οι Ααρνισάλο και Τουόμι (11ρ.) με 19 και 11 πόντους.

Δεκαλέπτα: 13-4, 26-22, 40-41, 58-54