Φιλική ήττα για την Εθνική Ελλάδας Νεανίδων

Η Εθνική Ελλάδας Νεανίδων δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την Εθνική Κροατίας με 57-48 σε φιλικό αγώνα.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε με 57-48 στο δεύτερο φιλικό με την Κροατία που φιλοξενήθηκε στο ΚΓ Επταπυργίου.

Η Κροατία, όπως και στο πρώτο φιλικό ξεκίνησε καλύτερα, έφτασε στο +10 στο δεκάλεπτο (13-23) με την ελληνική ομάδα να επιστρέφει στο παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο πιο αποφασισμένη, μειώνοντας την απόσταση (29-30, 20’). Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενες διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο ήταν αρκετό για να τις οδηγήσει και στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-23, 29-30, 39-44, 48-57

Ελλάδα (Κτιστάκης): Γιαπιτζόγλου 5 (1), Στολίγκα 11 (1), Μπλιθικιώτη 8 (2), Στεφανάκη, Παρασκευοπούλου 2, Γεωργακοπούλου, Ζιάκα 11 (2), Τσάμη 5 (1), Παλάσκα 2, Μαργέλου 4, Νταϊάκη, Τσινασλανίδου

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

*Η Εθνική Νεανίδων θα αγωνιστεί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 (Β’ Κατ.) που θα αρχίζει στις 30 Ιουνίου στη Σόφια.