Ελλάδα – Λουξεμβούργο 62-63: «Έμφραγμα» στο φινάλε για τις Νεανίδες

Ένα θρίλερ άνευ προηγουμένου ζήσαμε στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεανίδων (β' κατηγορία), με την Ελλάδα να γνωρίζει την ήττα με 63-62 από το Λουξεμβούργο, χάρη σε καλάθι της Ετουτέ στα 0,6 και ενώ η Εθνική μας ομάδα έδειχνε να… αγκαλιάζει την νίκκη, μετά από τετράποντο (!) της Στολίγκα, 3’’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Παρά το κακό ξεκίνημα (2-10) η Ελλάδα πήρε πολύ γρήγορα τα ηνία της αναμέτρησης, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 24-10, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να κρατά την τύχη του αγώνα για 30’ (50-48). Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα έφτασε στο +6 (54-48), όμως ακολούθησε ένα… μπλακ άουτ, που επέτρεψε στο Λουξεμβούργο να απαντήσει με ένα επιμέρους 4-13 για το 58-61. Το παιχνίδι, όμως, δεν είχε τελειώσει, με την Στολίγκα με ένα απίστευτο τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) να πετυχαίνει το 62-61 και να φέρνει την Ελλάδα 3’’ μακριά από την νίκη. Δυστυχώς, όμως, το διάστημα αυτό ήταν αρκετό στο Λουξεμβούργο και συγκεκριμένα στην Ετουτέ να πετύχει με την σειρά της γκολ - ΄φαουλ για το 62-63 (έχασε την βολή), με το σουτ της απελπισίας από πλευράς Ζιάκα, να μην βρίσκει στόχο.

Στολίγκα και Ζιάκα με 13 πόντους ηγήθηκαν του σκοραρίσματος για την Ελλάδα, με την Παλάσκα να έχει 11 πόντους και την Χατήρα 10. Από πλευράς Λουξεμβούργου, η Ετουτέ ήταν ασταμάτητη με 26 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Μπίντερς-Κόντερς (Λετονία), Σουμπερνετσαϊα (Μολδαβία), Ποβορόζνιουκ (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 20-14, 35-33, 50-48, 62-63

Ελλάδα (Κτιστάκης): Χατήρα 10 (2), Παρασκευοπούλου 7 (10ρ.), Στολίγκα 13 (2), Τσάμη 2, Ζιάκα 13 (1), Μπλιθικιώτη, Γεωργακοπούλου, Μαργέλου 2, Παλάσκα 11, Στεφανάκη 4, Ταμπάκου