Νεανίδων U18: Ελλάδα-Ρουμανία 57-50, φιλική νίκη με ηγέτιδα Στολίγκα

Η Εθνική Νεανίδων (U18) επικράτησε και στο δεύτερο φιλικό αγώνα προετοιμασίας εν'όψει του Eurobasket U18 απέναντι στη Ρουμανία με 57-50, ΄εχοντας σε μεγάλο βράδυ την Στολίγκα που σημείωσε 18 πόντους.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Η Εθνική Νεανίδων U18 νίκησε 57-50 τη Ρουμανία στον δεύτερο φιλικό αγώνα μεταξύ των ομάδων που πραγματοποιήθηκε σήμερα (13/7) στο κλειστό Γυμναστήριο της Φλώρινας.

Σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη χθες (12/7), το αποψινό ήταν αρκετά δυνατό, με την ομάδα της Ρουμανίας να παρουσιάζεται ανταγωνιστική, και μέχρι το 37′ να δυσκολεύει τις Ελληνίδες παίκτριες.

Η Ελλάδα αν και είχε ένα δυνατό ξεκίνημα μπαίνοντας από το 7ο λεπτό στη θέση του “οδηγού” (16-6), στη δεύτερη περίοδο είδε τη Ρουμανία να περνάει στην αντεπίθεση και με επιμέρους σκορ 2-16 να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα, μετατρέποντας το 17-9 (10΄) σε 19-25 1’53”, πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Η άμεση αντίδραση των Ελληνίδων διεθνών στο διάστημα που απέμενε για τη λήξη της περιόδου έφερε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σε απόσταση “αναπνοής” (24-25). Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο, τα κενά στην επίθεση και στην άμυνα έδωσαν στις φιλοξενούμενες την ευκαιρία να “ξεφύγουν” ξανά στο σκορ, και να προηγηθούν στο 23′ με διαφορά 10 πόντων (26-36).

Η Ρουμανία διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι και το 37′ (48-49), η καλή άμυνα όμως της Ελλάδας στη διάρκεια της τελευταίας περιόδου (χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες σημείωσαν 7 πόντους), έφερε την “γαλανόλευκη” μπροστά στο σκορ με 51-49 3’28” πριν το τέλος του αγώνα, και έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Τούσης-Νικολαΐδης

Δεκάλεπτα: 17-9, 24-25, 39-43, 57-50

Ελλάδα (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 9 (1), Φελούρη 4, Στολίγκα 18 (2), Γιαπιτζόγλου 2, Χατήρα 3 Παρασκευοπούλου 7, Λυκάκη, Λιανούδη, Μπάτσιου, Σύρπα 6, Σιουμουρέκη 4, Ζιάκα 2, Καλογήρου 2, Κωτσίνη.

Ρουμανία (Ποπόβ): Σάβου 6, Κωνσταντινέσκου, Καρμάσιου, Νέμες 4, Ζάνε 2, Σιμιόν 3, Μπαλάζι 5, Σάρμπου 6 (2), Φρίτεα 8, Περιάν 9 (1), Τένου 7.

Μπορείτε να δείτε την στατιστική του αγώνα εδώ

Η προετοιμασία της Εθνικής Νεανίδων για το Ευρωμπάσκετ U18 που θα πραγματοποιηθεί τον Αύγουστο (2-11/8) θα συνεχιστεί με τη διεξαγωγή δύο εκτός έδρας φιλικών αγώνων την επόμενη εβδομάδα, με αντίπαλο το Βέλγιο (17-18/7).