Eurobasket U18 B': Στην καλύτερη πεντάδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Παρασκευοπούλου (pics)

Η Αριστέα Παρασκευοπούλου επιλέχθηκε για την καλύτερη πεντάδα του Eurobasket U18 B' κατηγορίας, στο οποίο η Εθνική Νεανίδων κατέκτησε την τρίτη θέση. Η νεαρή παίκτρια βραβεύτηκε για τις πολύ καλές εμφανίσεις της στη διοργάνωση, στο οποίο κατέγραψε 11 πόντους και 7.3 ριμπάουντ.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων U18 B’ κατηγορίας ολοκληρώθηκε στο Πλοϊέστι, με την Ελλάδα να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο και τη διεθνή φόργουορντ, Αριστέα Παρασκευοπούλου, να συμπεριλαμβάνεται στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης.

Στον μικρό τελικό με την Βουλγαρία, η 18άχρονη παίκτρια πέτυχε 20 πόντους (9/16 διπ. 2/2 β., 15 ριμπ., 1 ασ., 3 κλ.) και ήταν σταθερά μία από της καλύτερες παίκτριες σε απόδοση σε όλη της διάρκεια του Ευρωμπάσκετ, έχοντας συνολικά μ.ο. 11 πόντους και 7.3 ριμπάουντ.

Στην καλύτερη πεντάδα συμπεριλήφθηκαν επίσης οι: Γελένα Μπούλασιτς (Μαυροβούνιο), Έμιλι Μπρόζνοβα (Τσεχία), Σιντίγια Αουκστικαλνίτε (Λιθουανία), και Σίνα Χόλερλ (Αυστρία).

Πολυτιμότερη παίκτρια της διοργάνωσης αναδείχθηκε η διεθνής παίκτρια του Μαυροβουνίου, Γελένα Μπούλασιτς.