Ζενίτ-Φενέρμπαχτσε 65-73: Αγχώθηκαν αλλά επέστρεψαν στις νίκες οι Τούρκοι

Η Φενέρμπαχτσε παρότι αγχώθηκε ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο, διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε την Ζενίτ με 74-65 , ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 5-7, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 6-3.

Οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο 6' (9-9), αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν έχοντας ένα επί μέρους σκορ 14-5 στα τέσσερα εναπομείναντα λεπτά, και πήραν προβάδισμα εννιά πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-14).  Η τουρκική ομάδα συνέχισε να ανεβάζει την διαφορά και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Ζενίτ έκανε αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο και κατάφερε με 15 σερί πόντους να φέρει το ματς στα ίσια (47-47), με την Φενέρμπαχτσε να μην πετυχαίνει πόντους για πρώτη φορά στο 36'. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (53-53) στο 26' και όλα ήταν πιθανά για το πως θα γινόταν η εξέλιξη του αγώνα.

Αν και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με πέντε πόντους (58-53) στο 31', η Φενέρμπαχτσε απάντησε, διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε την Ρωσική ομάδα εκτός έδρας με 73-65.

Από την Ζενίτ ξεχώρισαν οι Πάνκος και Γουιλ με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Βέσελι και Μπαρτέλ με 17 και 15 πόντους.

Ιδιαίτερα οι Τούρκοι είχαν ανακοινώσει πως ο Μπαρτέλ δεν θα αγωνιστεί λόγω τραυματισμού, αλλά τελευταία στιγμή πήρε το οκ από το ιατρικό τιμ και όχι μόνο έπαιξε καλά, αλλά ήταν και ένας από τους διακριθέντες της τουρκικής ομάδας.

Περίοδοι: 14-23, 32-45, 53-53, 65-73