Εθνική Νέων Γυναικών – Ήττα στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας από το Βέλγιο

Την ήττα με 66-44 από το Βέλγιο γνώρισε η Εθνική Νέων Γυναικών, στο πρώτο παιχνίδι προετοιμασίας, ενόψει της συμμετοχής του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 B κατηγορίας, που θα διεξαχθεί στην Σόφια, το διάστημα 6-14 Ιουλίου.

Η Κατερίνα Δελή είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει όλες τις παίκτριες που είχε στην διάθεση της, δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα. Παρά τα «πειράματα», η Ελλάδα κοίταξε στα μάτια το Βέλγιο για 30’, όμως τα λάθη και η ευστοχία των φιλοξενούμενων, έκαναν την διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι άμυνες έπαιξαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Ελλάδα να προηγείται με 8-2 και το Βέλγιο να ισοφαρίζει σε 8-8, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Με δύο τρίποντα της Κελεμένη, η Εθνική μας ομάδα προηγήθηκε με 14-8, με την διαφορά να φτάνει στο +9 με την Ταμπάκου (18-9). Το Βέλγιο αντεπιτέθηκε, μείωσε σε απόσταση βολής (21-18), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Ελλάδα μπροστά με 23-18.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα 5-0 για τις φιλοξενούμενες για το 23-23. Δύο καλάθι της Κούπερ έφεραν το 27-23, όμως η συνέχεια άνηκε στις Βελγίδες, που με όπλο το τρίποντο έτρεξαν ένα επιμέρους 1-12 για το 28-35, Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 11 πόντους (30-41), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 33-41. Το Βέλγιο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, προηγήθηκε με 18 πόντους (35-53), φτάνοντας στην νίκη με σκορ 44-66.

Μετά το τέλος του αγώνα η ομοσπονδιακή προπονήτρια Κατερίνα  Δελή δήλωσε: «Δεν παίξαμε καλή προσωπική άμυνα, δεχτήκαμε καλάθια από επιθετικά ριμπάουντ και το Βέλγιο κυκλοφόρησε την καλύτερα την μπάλα στην επίθεση. Συγχαρητήρια στην ομάδα μας, βρισκόμαστε στην δεύτερη εβδομάδα προετοιμασίας μας και έχουμε δρόμο. Παρά την ήττα είδαμε και πολλά θετικά δείγματα από τις αθλήτριες και συνεχίζουμε τη δουλειά μας».

Να σημειωθεί ότι από την Εθνική μας ομάδα έλειπαν οι Γεωργία Γρηγοροπούλου, Εύα Κουμαντσιώτου και Σταυρούλα Παπαδάκη οι οποίες βρίσκονται στα Ιωάννινα με την Εθνική Γυναικών.

Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες, το απόγευμα της Τετάρτης (12/6, 19:30) στο ίδιο γήπεδο.

Διαιτητές: Βαγγάλης, Μπον, Αλεξόπουλος
Δεκάλεπτα: 8-8, 23-18, 33-41, 44-66
Ελλάδα (Δελή): Δαυλάκου 1, Ξενιτοπούλου, Παναγιωτίδου 3(1), Τσάμη 3(1), Παλάσκα 1, Παναγιωτίδη, Αλεξιά, Κελεμένη 8(2), Μαργέλου 2, Στεφανάκη 2, Ταμπάκου 7, Κούπερ 16(1), Παπάζογλου 1.