Εθνική Νέων Ανδρών: Ήττα από την οικοδέσποινα Τουρκία στο τουρνουά «Τουργκούτ Ατακόλ»

Την πρώτη της ήττα στο τουρνουά «Τουργκούτ Ατακόλ» γνώρισε η Εθνική Νέων, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, να μην τα καταφέρνει απέναντι στην οικοδέσποινα Τουρκία, όπως δείχνει το εις βάρος με 86-75.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, καθώς το 27-19 υπέρ των γηπεδούχων στο 10’ μετατράπηκε σε 39-42 στο ημίχρονο, καθώς η Ελλάδα έτρεξε ένα επιμέρους 12-23 στην δεύτερη περίοδο. Το β’ μέρος, όμως, άνηκε στους Τούρκους, που πήραν και πάλι τα ηνία του ματς, φτάνοντας στην νίκη.

Καρακώστας και Κωνσταντινίδης σημείωσαν από 12 πόντους έκαστος, με τον Σαμοντούροβ να ακολουθεί με 10.

Η αποστολή της Εθνικής ομάδας επιστρέφει το Σάββατο (22/6) στην Αθήνα, ενώ το επόμενο φιλικό παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 28 Ιουνίου στο ΚΓ Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, απέναντι σε μικτή ομάδα κολλεγίων των ΗΠΑ.

Δεκάλεπτα: 27-19, 39-42, 62-58, 86-75

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 12 (1), Πλώτας 6 (1), Κωνσταντινίδης 12 (4), Καπετάκης 8, Παρασκευόπουλος, Μπουντούρης 5 (1), Ιωαννίδης, Βασιλείου, Χιτικούδης 18, Σαμοντούροβ 10, Καμπερίδης 2, Ζούγρης 2