Ουκρανία-Ελλάδα 49-88: Με νίκη ξεκίνησε η Εθνική Νέων Ανδρών στο European Challenger

Η Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών ξεκίνησε με το δεξί τις διοργανώσεις της στο European Challenger, αφού νίκησε την αντίστοιχη ομάδα της Ουκρανίας με 88-49.

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14). Παρά την πίεση της Ουκρανίας, η γαλανόλευκη διατήρησε σταθερά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-28).

Η επίσημη αγαπημένη πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και παρότι αρχικά η Ουκρανία μείωσε στους έξι πόντους (41-35, 22'), η Ελλάδα διαχειρίστηκε την κατάταση και προηγήθηκε με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-41). Ίδιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, όπου η Εθνική Ελλάδας ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 23-8 και κατάφερε να νικήσει με 88-49.

Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Νετζήπογλου και Σωτηρίου με 21 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ουκρανίας διακρίθηκαν οι Κοβλιάρ και Κομπζιστί με 14 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα; 14-24, 28-41, 41-65, 49-88