Ελλάδα-Ρωσία 84-70: Έκανε το 2/2 η γαλανόλευκη

Η Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών έκανε το 2 στα 2, αφού επικράτησε της Ρωσίας με 84-70.

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με πέντε πόντους (8-3, 3'), με την Εθνική Ρωσίας να προσπερνάει και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17).  Αν και η ομάδα από την χώρα της Ανατολικής Ευρώπης προηγήθηκε με οχτώ πόντους (25-17, 12'), η γαλανόλευκη ανέτρεψε τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 14-4 και πέρασε μπροστά με δύο πόντους (31-29, 16'). Η επίσημη αγαπημένη διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Παρότι η Ρωσία ισοφάρισε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (53-53, 26'), η γαλανόλευκη ξαναπήρε το προβάδισμα και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-59). Η Ελλάδα συνέχισε να διευρύνει την διαφορά και κατάφερε να νικήσει την Ρωσία με 84-70, κάνοντας το 2/2.

Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Καράμπελας και Νετζήπογλου με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ρωσίας διακρίθηκαν οι Ποκοντίσεφ και Σερέντα με 18 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-18, 45-41, 69-59, 84-70