Ελλάδα-Ισραήλ 82-70: Επιστροφή στις νίκες για την Εθνική Νέων Ανδρών

Η Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών νίκησε την αντίστοιχη ομάδα του Ισραήλ με 82-70 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-1, με την χώρα της Μέσης Ανατολής να πέφτει το ρεκόρ της στο 2-2.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και είχαν τα καλά τους κομμάτια, με αποτέλεσμα το Ισραήλ να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Η Εθνική Ελλάδας πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 17-7 και κατάφερε να προηγηθεί με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-27).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το Ισραήλ πίεζε και μείωσε την διαφορά ακόμη και στους τρεις πόντους (52-49, 27'), αλλά η γαλανόλευκη αξιολόγησε σωστά τις συνθήκες του αγώνα και διατήρησε το προβάδισμα της στους εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-55). Παρότι η χώρα από την Μέση Ανατολή συνέχιζε να πιέζει και μείωσε στους τέσσερις πόντους (71-67, 36'), η επίσημη αγαπημένα διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 82-70, κάνοντας το 3-1, ενώ το Ισραήλ έπεσε στο 2-2.

Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισε ο Τανούλης με 20 πόντους και εφτά ριμπάουντ, ενώ οι Νετζήπογλου και Σωτηρίου (10ρ.) σκόραραν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Εθνική Ισραήλ διακρίθηκαν οι Μελαμέντ και Γκατ με 23 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-20, 36-27, 64-55, 82-70