U20 Ισραήλ - U20 Ελλάδα 65-57: Χάθηκε το όνειρο της ανόδου

Η Εθνική Νέων Γυναικών δεν κατάφερε να πετύχει το στόχο της. Η ήττα απότο Ισραήλ με 65-57 στους προημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 την αφήνει εκτός τετράδας και της στερεί το δικαίωμα να διεκδικήσει την άνοδο. Η σκληρή άμυνα του Ισραήλ και οι διπλές και τριπλές παγίδες πάνω στην Ιωάννα Χατζηλεοντή ήταν στη στρατηγική του, ενώ βοηθήθηκε πολύ και από τα σουτ τριών πόντων, μετρώντας επτά στο δεύτερο μισό.

Ο αγώνας είχε την εικόνα που όλοι περίμεναν. Ήταν κλειστό με δυνατές άμυνες με το Ισραήλ να παίρνει πρώτο ένα προβάδισμα (10-6, 4’). Χατζηλεοντή και Σακελλαρίου έδωσαν το προβάδισμα (10-12, 5’40’’ με τη διαφορά να φτάνει και στο +8 (12-20, 11’). Το Ισραήλ έμεινε άποντο για περίπου οχτώ λεπτά. Ευστόχησε για το 15-20 (13’30’’) και από εκεί και πέρα έδειχνε να ξαναβρίσκει το δρόμο του για να οδηγήσει στο 23-20 και 28-26 του ημιχρόνου, μετρώντας 4/15 τρίποντα, την ώρα που η ελληνική ομάδα 1/11 και ταυτόχρονα 7/14 ελεύθερες βολές.

Το Ισραήλ συνέχισε ως το +10 (38-28, 25’). Η Ιωάννα Χατζηλεοντή ήταν εκεί με πέντε συνεχόμενους πόντους και μαζεμένα ριμπάουντ να δώσει το σύνθημα της αντεπίθεσης με τις Πρίφτη και Πολυμένη να μπαίνουν στην εξίσωση ως το 38-40 (28’10’’). Τα τρίποντα έδωσαν και πάλι λύσεις στο Ισραήλ, μαζί με την πολύ δυνατή άμυνα για να φτάσει στο 49-43 (32’).

Η Ολυμπία Σακελλαρίου έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ελλάδα (51-53, 35’40”). Ένα ακόμη τρίποντο διαμόρφωσε το 58-56 (38′) για το Ισραήλ και η Ρινάτ έγραψε το 60-56 (38’10”) με την ομάδα της να μετρά 6/15 τρίποντα στο δεύτερο μισό. Το έβδομο σφράγισε και τη νίκη του Ισραήλ, αφού διαμόρφωσε το 63-57 με 19” για το τέλος της αναμέτρησης. H νίκη για το Ισραήλ ήρθε με το τελικό 65-57.

Η Χατζηλεοντή με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν η κορυφαία για την Εθνική μας ομάδα, που τελείωσε το παιχνίδι με 15/28 βολές.

Διαιτητές: Λανγκόφσκι (Πολωνία), Σταν (Ρουμανία), Ντοτσένκο (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 12-18, 28-26, 44-43, 65-57

Ελλάδα (Νίκλας): Μποσγανά 3 (11ρ.), Χατζηλεοντή 18 (13ρ.), Πολυμένη 11 (2), Πρίφτη 7 (1), Σακελλαρίου 9 (1), Μπουντούρη 3, Δερμιτζάκη, Γούλα 4, Παπαδοπούλου 2, Στεργάκη