NBA - Η απίστευτη επίδοση με την 73αρα του Ντόντσιτς  και οι παίκτες με τους περισσότερους πόντους σε έναν αγώνα

Ο Λούκα Ντόντσιτς των Μάβερικς έγραψε το όνομα του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του NBA και έγινε ο τέταρτος παίκτης στην λίστα των εννέα καλύτερων επιδόσεων σε πόντους σε ένα αγώνα για την κανονική περίοδο της κορυφαίας λίγκας.

Στις 2 Μαρτίου 1962 ο Γουίλτ Τσάμπερλέιν των Φιλαδέλφεια Γουόριορς βοήθησε την ομάδα του να νικήσει τους Νιου Γιορκ Νικς με 169-147, έχοντας στον αγώνα 100 πόντους. Από εκείνο τον αγώνα είναι και η ιστορική φωτογραφία του Γουίλτ Τσάμπερλειν που κρατάει ένα χάρτι και γραμμένο το 100 για τους πόντους που έβαλε στον αγώνα. Υπενθυμίζουμε ότι τα τρίποντα μπήκαν στο NBA το 1979, οπότε φανταστείτε πόσο περισσότερους πόντους θα μπορούσε να είχε αν μετρούσαν από τότε.

Οι 100 πόντοι του Γουίλτ Τσάμπερλειν και εκείνης της ιστορικής βραδιάς στο Χέρσει της Πενσιλβάνια ανάμεσα στους Φιλαδέλφεια Γουόριορς και στους Νιου Γιορκ Νικς είναι μια εκπληκτική επίδοση που κανένας δεν έχει πλησιάσει μέχρι σήμερα. Βέβαια, ο Τζοέλ Εμπίντ στην νίκη των Σίξερς επί των Σπερς με 133-123 (24/1) κατέρριψε το ρεκόρ του Γουίλτ Τσάμπερλειν με την 70αρα του σχετικά με το franchise ρεκόρ για τους εντός έδρας αγώνες της ομάδας της Φιλαδέλφεια. Εκείνο το βράδυ και ο Καρλ Άντονι Τάουνς των Τίμπεργουλβς σε άλλο αγώνα σκόραρε 62 πόντους την ίδια βραδιά. Τα ξημερώματα του Σαββάτου (27/1), ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε 73 πόντους στην νίκη των Μάβερικς επί των Χοκς με 148-143. Επίσης, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 62 πόντους σε άλλο αγώνα της ίδιας ημέρας, με τους Σανς βέβαια να χάνουν από τους Πέισερς με 133-131.

Οι περισσότεροι πόντοι που έβαλε ένας παίκτης σε αγώνα του NBA:

1. 100  Wilt Chamberlain, Philadelphia Warriors (March 2, 1962)
  2. 81  Kobe Bryant, Los Angeles Lakers (Jan. 22, 2006)
  3. 78  Wilt Chamberlain, Philadelphia Warriors (Dec. 8, 1961)
  4. 73  Luka Doncic, Dallas Mavericks (Jan. 26, 2024)
  5. 73  David Thompson, Denver Nuggets (April 9, 1978)
  6. 73  Wilt Chamberlain, San Francisco Warriors (Nov. 16, 1962)
  7. 73  Wilt Chamberlain, Philadelphia Warriors (Jan. 13, 1962)
  8. 72  Wilt Chamberlain, San Francisco Warriors (Nov. 3, 1962)

Αναλυτικά οι καλύτερες εμφανίσεις παικτών σε συγκομιδή πόντων σε έναν αγώνα του NBA:

100 - Γουίλτ Τσάμπερλειν, Φιλαδέλφεια Γουόριορς vs. Νιου Γιορκ Νικς, 2 Μαρτίου 1962

Κατά την διάρκεια της σεζόν 1961-1962, ο Γουίλτ Τσάμπερλειν έκανε απίστευτους αγώνες, αφού είχε κατά μέσο όρο 50,4 πόντους και 25,7 ριμπάουντ ανά αγώνα.  Σε εκείνο τον αγώνα έβαλε 100 πόντους, κάτι πραγματικά απίστευτο, γιατί κανείς παίκτης δεν έχει πλησιάσει μέχρι τώρα αυτήν την επίδοση. Είχε 36/63 (57.1%) στα δίποντα και 28/32 (87.5%) στις βολές. Το ματς δεν μεταδόθηκε τηλεοπτικά, ενώ είχε μόλις 4.124 θεατές στο γήπεδο Χέρσει Σπόρτς Αρένα.  Στο ημίχρονο είχε βάλει 41 πόντους και όλοι περίμεναν να ξανακάνει μια ακόμη απίστευτη εμφάνιση, όπως και το έκανε. Οι Γουόριορς είχαν αποφασίσει να δώσουν την μπάλα στον Γούιλτ Τσάμπερλειν στο β' ημίχρονο, για να κάνει ρεκόρ πόντων, αλλά και γιατί ο θρυλικός παίκτης ήταν σε εξαιρετική κατάσταση.  Δεν ήταν ο μοναδικός αγώνας που είχε κάνει απίστευτες εμφανίσεις, αφού σε όλη την καριέρα του, είχε έξι αγώνες με περισσότερους από 70 πόντους και 15 παιχνίδια με περισσότερους από 65 πόντους.

81 - Κόμπι Μπράιαντ, Λος Άντζελες Λέικερς-Τόροντο Ράπτορς, 22 Ιανουαρίου 2006

Μετά την 100αρα του Γουίλτ Τσάμπερλειν, η επόμενη καλύτερη είναι οι 81 πόντοι του Κόμπι Μπράιαντ στον αγώνα των Λος Άντζελες Λέικερς με τους Τορόντο Ράπτορς στις 22 Ιανουαρίου 2006. Είχε 28/46 (60.9%) στα σουτ εντός παιδίας, 7/13 (53.8%) στα τρίποντα και 18/20 (90%) στις βολές. Ο Μπράιαντ πέτυχε τους περισσότερους πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο. Με τους Λέικερς να είναι πίσω μέχρι και 18 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν καθοριστικός για να κάνουν οι Λέικερς την ανατροπή στον αγώνα, έχοντας 27 πόντους στην τρίτη περίοδο και 28 πόντους στην τέταρτη περίοδο, με τους Λέικερς να βάζουν στην τελευταία περίοδο συνολικά 31 πόντους. Οπότε, αυτό σημαίνει ότι μόνο τρεις πόντοι ήταν άλλων παικτών. Η ομάδα από το Λος Άντζελες είχε τον καλύτερο σκόρερ σε εκείνη την σεζόν, με τον Κόμπι Μπράιαντ να έχει κατά μέσο όρο 35.4 πόντους και να κάνει ρεκόρ καριέρας.

Από την "100αρα" του Γουίλτ Τσάμπερλειν, ο Κόμπι Μπράιαντ είναι ο μοναδικός παίκτης που έχει βάλει σε αγώνα του NBA περισσότερους από 80 πόντους. Επίσης, ξανά περισσότερους από 70 πόντους μετά τον Κόμπι, έβαλε ο Ντέβιν Μπούκερ των Σανς σε ένα ματς που η ομάδα του Φοίνιξ ηττήθηκε από τους Σέλτικς με 130-120 στις 24/3/2017. Πέρασε πολύ μεγάλο το χρονικό διάστημα για να ξαναγίνει αντίστοιχη επίδοση.

Ο Γουίλτ Τσάμπερλειν κυριαρχεί στην σχετική λίστα, έχοντας την 1η, την 3η, την 6η, την 7η και την 8η θέση, ενώ πέρα από τον Κόμπι Μπράιαντ (2η θέση), βρίσκονται επίσης ο Λούκα Ντόντσιτς των Μάβερικς (4η θέση) και ο ο Ντέιβιντ Τόμπσον των Πίστονς (5η θέση) .

73-Λούκα Ντόντσιτς, Ντάλας Μάβερικς-Ατλάντα Χοκς, 26 Ιανουαρίου 2024

Ο Λούκα Ντόντσιτς έγραψε ιστορία με τους 73 πόντους που έβαλε στον αγώνα των Μάβερικς με τους Χοκς, έχοντας 25/33 (75.7%) εντός παιδίας, 8/13 (61.5%) στα τρίποντα και 15/16 (93/8%) στις βολές. Επίσης, είχε ο Σλοβένος άσος στον αγώνα 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και ένα κλέψιμο.

73-Ντέιβιντ Τόμπσον, Ντένβερ Νάγκετς-Ντιτρόιτ Πίστονς, 9 Απριλίου 1978

Ο Ντέιβιντ Τόμπσον των Ντένβερ Νάγκετς πήγε στον αγώνα με τους Ντιτρόιτ Πίστονς έχοντας ένα συγκεκριμένο στόχο, να σκοράρει όσα περισσότερα καλάθια ήταν δυνατόν για να πάρει τον τίτλο του σκοραρίσματος στο NBA για την σεζόν 1977-1978 από τον Τζόρτζ Γκέρβιν. Οι Πίστονς πήραν την νίκη με 139-137, με τον Τόμπσον να έχει 73 πόντους με 28/38 (73.7%) εντός παιδίας και 17/20 (85%) βολές. Για την ιστορία, έχασε τον τίτλο του καλύτερου σκόρερ στο NBA, με τον Τζόρτζ Γκέρβιν να βάζει σε εκείνον τον αγώνα 63 πόντους.

Οι απίστευτες εμφανίσεις του Γουίλτ Τσάμπερλειν πέρα από την 100αρα

78-Γουίλτ Τσάμπερλειν, Φιλαδέλφεια Γουόριορς-Λος Άντζελες Λέικερς, 8 Δεκεμβρίου 1961 (τρεις παρατάσεις)

Ο Γουίλτ Τσάμπερλειν σε εκείνο τον αγώνα ήταν πραγματικά ασταμάτητος με 78 πόντους (31/62 (50%) εντός παιδίας και 16/31 (51.6%) στις βολές) και 43 ριμπάουντ. Για την ιστορία, οι Γουόριορς ηττήθηκαν από τους Λέικερς με 151-147 στην τρίτη παράταση.

73-Γουίλτ Τσάμπερλειν, Φιλαδέλφεια Γουόριορς-Σικάγο Πάκερς, 13 Ιανουαρίου 1962

Δύο μήνες πριν την 100αρα, ο Γουίλτ Τσάμπερλειν είχε σε αγώνα των Γουόριορς απέναντι στους Πάκερς, 73 πόντους (29/8 (60.4%) εντός παιδίας και 15/25 (60%) στις βολές) και 36 ριμπάουντ. Η ομάδα από την Φιλαδέλφεια είχε επικρατήσει την ομάδα του Σικάγου με 135-117.

73-Γουίλτ Τσάμπερλειν, Φιλαδέλφεια Γουόριορς-Νιου Γιορκ Νικς, 16 Νοεμβρίου 1962

Οι Φιλαδέλφεια Γουόριορς νίκησαν τους Νιου Γιορκ Νικς με 127-111, με τους Γουίλτ Τσάμπερλειν να έχει 73 πόντους (29/43 (67.4%) εντός παιδίας και 15/19 (78.9%) στις βολές. Υπενθυμίζουμε ότι μέσα σε ένα χρόνο έκανε ο θρυλικό άσος των Γουόριορς όλες αυτές τις απίστευτες εμφανίσεις.

72-Γουίλτ Τσάμπερλειν, Φιλαδέλγεια Γουόριορς-Λος Άντζελες Λέικερς, 3 Νοεμβρίου 1962

Οι Γουόριορς ηττήθηκαν από τους Λέικερς με 127-115, με τον Γουίλτ Τσάμπερλειν να έχει 72 πόντους (29/48 εντός παιδίας (60.4%) και 14/18 (77.8%) στις βολές) και 18 ριμπάουντ. Για τους Λέικερς, ο Τζέρι Γουέστ είχε 49 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Έλγκιν Μπέιλορ είχε 30 πόντους 18 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι καλύτερες επιδόσεις παικτών με πόντους στο NBA σε αγώνες των playoffs

Στην πρώτη θέση της λίστας με τις  καλύτερες επιδόσεις παικτών με πόντους στο NBA σε αγώνες των playoffs είναι ο Μάικλ Τζόρνταν, σε έναν αγώνα που οι Σικάγο Μπουλς ηττήθηκαν από τους Μπόστον Σέλτικς με 135-131 στην δεύτερη παράταση στις 20 Απριλίου του 1986. Επίσης, δεύτερος είναι ο Έλγκιν Μπέιλορ των Λέικερς, στην νίκη της ομάδας από το Λος Άντζελες επί των Μπόστον Σέλτικς με 126-121 στις 14 Απριλίου του 1962.