Μάβερικς-Κλίπερς 135-133: Έπος του «διαστημικού» Ντόντσιτς (pics,vids)

Τι και αν ήταν αμφίβολη η παρουσία του Ντόντσιτς στο ματς, ο Σλοβένος γκαρντ όχι μόνο έπαιξε κόντρα στους Κλίπερς τα ξημερώματα της Δευτέρας (24/8),  αλλά έκανε το ματς της ζωής του, οδηγώντας την ομάδα από το Ντάλας στην νίκη με 135-133, χάρη σε δικό του buzzer beater.

Αν και οι Κλίπερς είχαν τα ηνία του αγώνα στο τέλος του ημιχρόνου (66-58), οι Μάβερικς με ένα επί μέρους 35-19 στην τρίτη περίοδο, έφεραν τα πάνω-κάτω και προηγήθηκαν με 93-85. Οι Μάβερικς είχαν το προβάδισμα και με δύο μεγάλα τρίποντα  του Ντόντσιτς βρέθηκαν μπροστά με 116-109. Η απάντηση ήταν άμεση, αφού οι Τζάκσον κι ο Λέοναρντ μείωσαν για την ομάδα του Λος Άντζελες σε 119-117, ενώ λίγο αργότερα ο Γουίλιαμς με 2/3 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ της κανονικής περιόδου (121-121) και έστειλε το ματς στην παράταση. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με το τρίποντο του, o Μόρις στα 9" έκανε το 132-133 και όλοι θεώρησαν πως οι Κλίπερς πήραν την νίκη. Όλοι βέβαια εκτός του Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος με ένα buzzer beater, έδωσε την νίκη στους Μάβερικς, διαμορφώνοντας το τελικό 135-133.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκε ο «διαστημικός» Λούκα Ντόντσιτς με τους 43 πόντους, τα 17 ριμπάουντ και τις 13 ασίστ, ενώ από 25 και 21 πόντους πρόσθεσαν οι Τρέι Μπούρκ και Τιμ Χάρνταγουει Τζούνιορ . Από τους Κλίπερς ξέχωρισαν οι Λου Γουίλιαμς και Καγουάι Λέοναρντ με 36 και 32 πόντους αντίστοιχα.

Θυμίζουμε ότι με την σημερινή νίκη των Μάβερικς, η σειρά πήγε στο 2-2.

Περίοδοι: 24-34, 58-66, 93-85, 121-121 , 135-133 (παράταση)