Σέλτικς-Χιτ 124-130: Άντεξε η ομάδα του Μαιάμι και διατήρησε την έκτη θέση

Οι Χιτ επικράτησαν εκτός έδρας τους Σέλτικς με 130-124, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 37-31 και την έκτη θέση, ενώ η ομάδα από την Βοστώνη έπεσε στο 35-33 και την έβδομη θέση.

Το σκορ ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα, με τους Χιτ να πατούν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και να προηγούνται με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (36-23). Η ομάδα από το Μαιάμι δυνέχισε να ανεβάζει την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχε προβάδισμα με 26 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (79-53).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα από την Βοστώνη προσπάθησε να μαζέψει ότι διαφορά μπορεί, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (105-84). Οι Σέλτικς ξέφυγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 40-25, αλλά οι Χιτ διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και επικράτησαν εκτός έδρας με 130-124.

Από τους Χιτ ξεχώρισαν οι Μπάτλερ και Ρόμπινσον με 26 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Φουρνιέρ και Τέιτουμ με 30 και 29 πόντους.

Περίοδοι: 23-36, 53-79, 84-105, 124-130