Μπλέιζερς-Λέικερς 105-90: Ο Λίλαρντ πήρε το όπλο του (vid)

Οι Μπλέιζερς υπερασπίστηκαν την έδρα τους και επικράτησαν των Λέικερς με 105-90, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 5-5, όσο έχει και η ομάδα του Λος Άντζελες στην Δυτική Περιφέρειας.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν από τα πρώτα λεπτά περιθώρια αμφισβήτησης και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (36-14). Αν και οι Λέικερς αντέδρασαν με ένα επί μέρους σκορ 22-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μπλέιζερς διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-36).

Η ομάδα από το Πόρτλαντ ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 42-26, πήρε προβάδισμα με 31 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (93-62). Οι Λέικερς με ένα επί μέρους σκορ 28-12 στην τέταρτη περίοδο, ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, αλλά οι Μπλέιζερς διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν εντός έδρας με 105-90.

Από τους Μπλέιζερς διακρίθηκαν οι Λίλαρντ και Νούρκιτς (17ρ.) με 25 κι 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Λέικερς ξεχώρισαν οι Μονκ και Καρμέλο Άντονι με 13 και 12 πόντους.

Περίοδοι: 36-14, 51-36, 93-62, 105-90