Κλίπερς-Χόρνετς 120-106: Τζόρτζ και Τζάκσον τους οδήγησαν στην νίκη

Οι Κλίπερς υπερασπίστηκαν την έδρα τους και νίκησαν τους Χόρνετς με 120-106, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 5-4, ενώ η ομάδα από την Σάρλοτ έπεσε στο 5-6.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Χόρνετς να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με οκτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (39-31). Οι Κλίπερς πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-19, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (61-58).

Αν και οι Χόρνετς πίεσαν πολύ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι Κλίπερς διατήρησαν και διεύρυναν το προβάδισμα τους, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (89-87). Η ομάδα από την Σάρλοτ προσπέρασε στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκε με εννιά πόντους (102-93), με τους Κλίπερς να απαντούν με ένα επί μέρους σκορ 27-4 στα τελευταία λεπτά και να νικούν με 120-106.

Από τους Κλίπερς διακρίθηκαν ο Τζόρτζ (9ρ. 8 ασίστ) και Τζάκσον (2ρ. και 6 ασίστ) με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Χόρνετς ξεχώρισαν οι Μπολ (7ρ.) και Μπρίντζες (4ρ. και 6 ασίστ) με 21 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 31-39, 61-58, 89-87, 120-106