Λέικερς-Μπουλς 103-121: «Άλωσαν» το Λος Άντζελες οι ταύροι με 38αρα ΝτεΡόζαν

Οι Μπούλς διατήρησαν την διαφορά που απέκτησαν από τα πρώτα λεπτά και επικράτησαν εκτός έδρας των Λέικερς με 121-103, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 10-4, ενώ η ομάδα από το Λος Άντζελες να πέσει στο 8-7.

Οι ταύροι ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-25). Η ομάδα από το Σικάγο έπαιζε με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-48).

Οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δέυτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 37-25, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (94-73). Πιο ιδιαίτερα, πρέπει να αναφέρουμε και την αποβολή του Άντονι Ντέιβις των Λέικερς, ο οποίος εκνευρίστηκε γιατί σε μία φάση την ώρα που προσπαθούσε ακόμα να βάλει το παπούτσι του, το παιχνίδι ξεκίνησε κανονικά, με τον σταρ ττης ομάδας από το Λος Άντζελες να βάζει τις φωνές σε έναν εκ των τριών διαιτητών.

Οι Μπουλς συνέχισαν δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν να επικρατήσουν των Λέικερς εκτός έδρας με 121-103.

Από τους Μπουλς διακρίθηκαν οι ΝτεΡόζαν και Μπολ με 38 και 27 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Λέικερς ξεχώρισαν οι Χόρτον-Τάκερ και Γουέστμπρουκ με 28 και 25 πόντους.

Περίοδοι: 25-33, 48-57, 73-94, 103-121