Νετς-Γουόριορς 99-117: Απόδραση από το Μπρούκλιν για την παρέα του Κάρι

Οι Γουόριορς με καθοριστικό τον Στεφ Κάρι επικράτησαν των Νετς εκτός έδρας με 117-99 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 12-2, ενώ η ομάδα από το Μπρούκλιν έπεσε στο 10-5.

Οι Νετς ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, με τους Γουόριορς να μαζεύουν την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-31). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 32-24, προσπέρασαν στο σκορ και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-58).

Οι Γουόριορς ήταν καθοριστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 35-18, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (98-76). Οι Γουόριορς  πήραν προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο ακόμη και με 28 πόντους (113-85), με τους Νερς να συμμαζεύουν λίγο την διαφορά, αλλά την ομάδα από το Γκόλντεν Στέιτ να επικρατεί στο Μπρούκλιν εκτός έδρας με 117-99.

Από τους Γουόριορς διακρίθηκαν οι Κάρι (7ρ. και πέντε ασίστ) και Γουίγκινς (5ρ. και τρεις ασίστ) με 37 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νετς ξεχώρισαν οι Χάρντεν και Ντουράντ με 24 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 34-31, 58-63, 76-98, 99-117