Πέισερς-Χιτ 104-113: Οι Λάουρι και Ρόμπινσον καθάρισαν για το Μαϊάμι

Οι Χιτ νίκησαν εκτός έδρας του Πέισερς με 113-105 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 14-9, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 9-16.

Οι Χιτ ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-25). Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-55).

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους Πέισερς να κρατούν το σκορ χαμηλά, αλλά την ομάδα από το Μαιάμι να μην κοιτάζει πίσω και να προηγείται με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (92-81).  Οι Χιτ ανέβασαν ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Πέισερς με 113-104.

Από τους Χιτ διακρίθηκαν οι Λάουρι (9 ασίστ και τρία ριμπάουντ) και Ρόμπινσον (2ρ.) με 26 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πέισερς ξεχώρισαν οι Λεβέρτ και Τέρνερ με 27 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 25-32, 55-62, 81-92, 104-113