Πίστονς-Σέλτικς 104-113: Οι Μπράουν και Τέιτουμ έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Οι Σέλτικς επικράτησαν εκτός έδρας τους Πίστονς με 113-104, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 36-26 (6η θέση), ενώ η ομάδα από το Ντιτρόιτ έπεσε στο 14-46 (14η θέση).

Αν και οι Πίστονς είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, οι Σέλτικς με ένα επί μέρους σκορ 12-2, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-26). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με την ομάδα από την Βοστώνη να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-54).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ο αγώνας έγινε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-78).  Οι Σέλτικς πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 35-22 και νίκησαν εκτός έδρας τους Πίστονς με 113-104.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Μπράουν (3ρ.) και Τέιτουμ (11ρ. και έξι ασίστ) με 27 και 26 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πίστονς ξεχώρισαν οι Κάνινγχαμ (7ρ. και τρεις ασίστ) και Ζοζέφ (4ρ. ακι δύο ασίστ) με 25 και 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 54-56, 82-78, 104-113